- Warunkiem obserwacji jest pogoda - trochę się martwi Sebastian Soberski z grudziądzkiego Planetarium. - Niebo musi być czyste, bezchmurne. Wtedy zobaczymy unikatowe zjawisko, zieloną kometę "Lulin". To jeden z najciekawszych tej zimy, obiektów na niebie. Podczas naszej obserwacji będzie akurat najbliżej Ziemi, w odległości "zaledwie" 60 milionów kilometrów.
Dzisiejsza i jutrzejsza sesja obserwacyjna rozpocznie się o godz. 18.00. Będzie można zobaczyć planetę Wenus w taki sposób, jak zrobił to 400 lat temu Galileusz. Okazją jest ujrzenie przez teleskop Wenus, która w najbliższych dniach osiągnie maksimum jasności. Wart obejrzenia jest też Saturn i jego pierścienie.
Takie niebo widział Kopernik
Jutro (27 lutego) dodatkowo o godz. 17.00 pod kopułą Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego rozpocznie się program z pokazem multimedialnym "Niebo w czasach Kopernika".
Wstęp jest bezpłatny.
Od ubiegłego czwartku trwają w Grudziądzu XXXVII Dni Kopernikowskie. To część obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Grudziądzkie obchody potrwają do 20 kwietnia. Będą jeszcze m.in. konkursy plastyczne i literackie dla uczniów szkół miasta i powiatu, turniej ekonomiczny oraz wystawy związane z Mikołajem Kopernikiem. Przewidziano nawet rajd szlakami astronoma i ekonomisty.