Co jakiś czas wraca temat likwidacji zielonych strzałek przy niektórych skrzyżowaniach. Teraz o tym pomyśle znowu zrobiło się głośno. Głównie z powodu zmian, jakie zapowiedzieli drogowcy z Warszawy.
Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, aby poprawić bezpieczeństwo na ulicach zdecydował, że na niemal 300 skrzyżowaniach sygnalizator S-2, czyli tzw. zielone strzałki zostaną zlikwidowane. Zdaniem ekspertów rewolucja drogowa może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Eksperci zajmujący się analizą ruchu drogowego są przekonani, że w ten sposób korki w mieście zdecydowanie się powiększą. Ich zdaniem ważniejsza jest edukacja kierowców, którzy powinni pamiętać, że w momencie zapalenia się strzałki najpierw trzeba się zatrzymać przed sygnalizatorem, a dopiero potem ruszyć.
Przeczytaj również: Proponują, by zwiększyć dopuszczalne minimum stężenia alkoholu we krwi kierowców
Likwidacja strzałek to także pokłosie nowelizacji przepisów, dotyczących sygnalizacji świetlnych.
- Nowe przepisy wykluczają wprowadzanie kolizji pojazdów wjeżdżających na sygnale S-2 z innymi potokami ruchu w tym między innymi z ruchem rowerzystów poruszających się w kierunku równoległym - przypomina Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W przepisach dokładnie określono w jakich sytuacjach zielona strzałka może się zapalić.
Jak do likwidacji podeszła Bydgoszcz? W czasie montowania Inteligentnych Systemów Transportowych drogowcy musieli przystosować się do nowych przepisów.
- W wyniku tego, na terenie miasta zostały zlikwidowane sygnalizatory S-2 w miejscach kolizyjnych. Dodatkowo każda nowa sygnalizacja świetlna projektowana jest z uwzględnieniem i dostosowaniem do nowych przepisów - wyjaśnia Kosiedowski.
W najbliższym czasie likwidacja kolejnych zielonych strzałek jest nieprzewidywana. Nieco inne zdanie w tej kwestii ma Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.
- Na mniejszych skrzyżowaniach wszystkie strzałki powinny zostać zlikwidowane - uważa Paweł Górny, członek stowarzyszenie. - Przepisy mówią, że pierwszeństwo w takim przypadku ma pieszy i rowerzysta, ale często kierowcy słabo je respektują. To prowadzi do wypadków - dodaje Górny.
***
Euro 2016 - poradnik pomorska.pl/sport
Polska - Irlandia Północna [online, transmisja tv, transmisja audio za darmo]
Euro 2016 za darmo. Jak obejrzeć w telewizji i internecie?
Euro 2016. Plan transmisji online i tv. Gdzie oglądać za darmo?
Euro 2016. Gdzie obejrzeć? [Włocławek, Chełmno, Chojnice, Inowrocław, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz]
Euro 2016. Gdzie obejrzeć mecze Polaków?
Euro 2016. Wszystkie mecze w telewizji i internecie [Polsat Sport 2, Polsat Sport 3 online]