Celem nadzwyczajnej sesji było podjęcie uchwały, która pozwoliłaby wpisać do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej trzy ważne zadania. Pierwsza to budowa hydroforni sieciowej z odcinkami sieci wodociągowej przy ul. Szosa Grudziądzka. Koszt to 220 tys. złotych.
- W budżecie zabezpieczymy 50 tys. złotych, złożymy wniosek do WFOŚiGW o 170 tys. złotych pożyczki, na pięć lat - mówiła skarbnik Danuta Brzezińska. - Pożyczka jest oprocentowana na 3,5 % rocznie i jest możliwe jej umorzenie do 25 %. Drugie zadanie to przebudowa stadionu: modernizacja skoczni, bieżni, rzutni, oświetlenia. Zadanie realizowane będzie przez dwa lata: w tym i 2016 roku. Koszt to 2,6 mln złotych. Możliwe jest pozyskanie środków z zewnątrz, by zmniejszyć wkład własny.
Miasto wystąpi do marszałka o dofinansowanie w wysokości 30 %, ubiegać się też zamierza o 1 mln złotych od ministra sportu.
- Aby wystąpić do tych źródeł inwestycje muszą być wpisane w budżet i WPF - dodaje skarbnik. - Za 1,2 mln złotych zabezpieczyć musimy na zakup nieruchomości przy ul. Biskupiej od Agencji Mienia Wojskowego.
Komisja budżetu i klub Radnych Twoje Chełmno, Twój Powiat 2001 pozytywnie zaopiniowały uchwały.
- Przebudowa stadionu ma kosztować 2,6 mln złotych , w tym - 1 mln 150 tys. złotych, w 2016 roku - 1 mln 450 tys. złotych - mówił Adam Ziemecki. - Zadanie ma zagwarantowane 690 tys. złotych dofinansowania - tj. 30 %. Nasz wkład, jeśli pozyskamy dodatkowe dofinansowanie, może wynieść 950 tys. złotych. U nas w czerwcu 2016 roku odbędą się jubileuszowe igrzyska sportowców wiejskich. Potrwają trzy dni, szacuje się udział 1700 zawodników. Utrzymanie za dobę to 65 złotych, razy trzy doby, to 331,5 tys. złotych. O tyle podmioty gospodarcze mogą zwiększyć przychody. Obiekt będzie służył mieszkańcom.
Dodał, że brak uzasadnienia zakupu terenu przy Biskupiej, ale zagłosują na "tak", gdyż nie zablokuje on innych inwestycji.
- Zawsze można go sprzedać, miasto nie straci - dodał. - Jeden koszarowiec kupi starostwo. Sugerujemy podpisanie umowy, by po nabyciu wspólnie zabezpieczyć obiekt przed dewastacją. Miasto ma ulokować tam ChDK i MOPS, ma tam rozwinąć się budownictwo mieszkaniowe.
- Liczymy, że dofinansowanie na Biskupią wyniesie do 85 % - mówił Wojciech Strzelecki. - Ważne są uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, uwzględnienie w nim naszych interesów, a także atrakcyjności terenu dla inwestorów.
Burmistrz podkreślał, że w końcowej fazie jest zatwierdzanie projektu na stadion przez PZLA. To niezbędne by wystąpić z wnioskiem do ministra sportu i do marszałka.
Remigiusz Mikrut pytał, czy zwiększą się koszty utrzymania stadionu odpowiadał, że mogą być nawet niższe, bo żużel trzeba było przebronować i malować na nim linie przed korzystaniem.
Dwunastu "za"
Burmistrz analizując opinie zwrócił uwagę szefowi Komisji Budżetu, że mało skrupulatnie dokonał obliczeń procentowych możliwego do pozyskania dofinansowania inwestycji.
- Możliwe umorzenie pożyczki na budowę hydroforni to ponad 40 tys. złotych - mówił Mariusz Kędzierski. - Gdy dostaniemy 30 % dofinansowania na stadion to będzie to 780 tys. złotych. Jeśli uda się pozyskać milion z ministerstwa, to nasz wkład wyniesie 820 a nie 950 tys. złotych. To optymalne warianty. A pieniądze na ten cel nie pochodzą, jak mówi Ziemecki, z obecnego okresu finansowania, a kontynuujemy poprzedni. Ze starostwem myślę, że się porozumiemy co do podziału i pilnowania terenu.
Konieczność inwestycji poparło 12 radnych, trzech: Remigiusz Mikrut, Łukasz Lolo i Adam Maćkowski - wstrzymało się.