Na "zieloną szkołę" jadą dzieci z SP nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, które biorą azymut na Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego wybierają się dzisiaj uczniowie SP w podwłocławskim Boniewie. Dzieci z podstawówki w Sędzinie jadą do Brodnickiego Parku Tysiąclecia.
Zaczęło się od bezpłatnych, jednodniowych wycieczek, przyszła kolej na pięciodniowe wycieczki na „zielone szkoły”.
- To kolejny już cykl atrakcyjnych wyjazdów do naszych parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. W ofercie mamy jednodniowe wycieczki oraz dłuższe, pięciodniowe wyjazdy, czyli tzw. „zielone szkoły” - zapowiadał marszałek Piotr Całbecki.
Tutaj również: 7 faktów o naszych lasach. Mamy ich 9,2 mln hektarów
Zaproszenia zostały skierowane do uczniów klas 4-8 kujawsko-pomorskich szkół podstawowych oraz gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Z oferty skorzysta dziewięć szkół wyłonionych w naborze oraz klasa laureata konkursu Eko-Lider 2019.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
Flora parku charakteryzuje się różnorodnością i bogactwem gatunków. Jego atrakcją są jezioro Gościąż i liczne wydmy pokryte zbiorowiskami leśnymi.
Na terenie GWPK stwierdzono występowanie około 180 gatunków ptaków. Do najcenniejszych osobliwości ornitologicznych należy zaliczyć: bociana czarnego, kulika wielkiego, żurawia, bataliona, sieweczkę obrożną, wąsatkę, wodniczkę, bąka, rycyka, biegusa i bielika.
Brodnicki Park Krajobrazowy
Może się pochwalić rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin w tym, m.in. zimoziołu północnego, zawilca wielkokwiatowego, marzanki wonnej, kopytnika pospolitego, turówki leśnej, pluskwicy europejskiej.
Jego perełkami są też pozostałości osad palowych nad jeziorem Łąkorz i Robotno, pięć grodzisk średniowiecznych, dwanaście obiektów tradycyjnego budownictwa wiejskiego z XVIII i XIX wieku.
Krajeński Park Krajobrazowy
Bogactwem tego terenu są kompleksy obszarów wodno-błotnych, okresowo podmokłych. Na obszarze parku znajduje się jedno z największych w województwie torfowisk - „Torfowisko Messy”. Wyjątkowo pięknie wygląda jesienią, gdy przebarwiają się brzozy i borówka bagienna.
Wśród ssaków, które tutaj spotkamy są rzęsorek rzeczek, nocek łydkowłosy, borowiaczek i gronostaj.
Lisy - pożyteczne zwierzęta ze złą opinią
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dostawca: x-news
______________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
