Ziemia rolna. Czy współwłaściciel może ją wydzierżawić na rok? Co zapisano w prawie?

Lucyna Talaśka-Klich
Zainteresowanie dzierżawą gruntów rolnych nie maleje
Zainteresowanie dzierżawą gruntów rolnych nie maleje Lucyna Talaśka-Klich
- Czy jako współwłaściciel gruntu mogę wydzierżawić ziemię na rok? - pyta Czytelnik. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyjaśnia.

Adam Niedbalski z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddziału Terenowego w Bydgoszczy wyjaśnia: - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie ingeruje w dzierżawę pomiędzy innymi podmiotami. Nie posiadamy narzędzi prawnych w tej sprawie.

Dodał, że "KOWR zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z dnia 19.10.1991 r. (Dz. U. 2018 poz. 91 ze zm.) przeznacza tylko i wyłącznie do dzierżawy grunty znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W pierwszej kolejności wskazać należy na treść art. 199 K.c. zgodnie z którym do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zatem możliwe jest wydzierżawienie nieruchomości na okres jednego roku za zgodą współwłaściciela".

Macie inne wątpliwości dotyczące ziemi rolnej i przepisów? Napiszcie do nas: [email protected]

Powierzchnia gospodarstw w Polsce
Infogram

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie