Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimą nie musimy marznąć. Sprawny system grzewczy

(MKJ)
W przypadku ogrzewania podłogowego warto zainwestować w dobrą automatykę, która uruchomi program oszczędnościowy
W przypadku ogrzewania podłogowego warto zainwestować w dobrą automatykę, która uruchomi program oszczędnościowy Fot. PURMOi
Nowoczesne technologie to jeden ze sposobów na oszczędności w rachunkach za ciepło. Dlatego nie bójmy się szukać nowych rozwiązań.

Do najbardziej oszczędnych technologii grzewczych zaliczamy wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Przykładem są tu kotły na biomasę, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Niby więcej, ale mniej

Pompy ciepła to urządzenia zasilane prądem elektrycznym, stosunkowo drogie, ale zużywające kilkakrotnie mniej energii niż najlepsze kotły. Z 1 kWh energii dostarczonej do napędu pompy uzyskuje się około 4 kWh ciepła, które pompa odbiera z gruntu, wody lub powietrza.

Natomiast kolektory słoneczne nawet w naszym klimacie potrafią zapewnić ciepłą wodę użytkową przez cały sezon wiosenno-letni.

Kondensacyjny - bardziej sprawny

Z tradycyjnych technologii warto przyjrzeć się kotłom kondensacyjnym, których sprawność jest zawsze wyższa co najmniej o kilkanaście procent od sprawności kotła konwencjonalnego. Oczywiście, nadal tak samo ważna jest dobra termoizolacja budynku. Obniżenie temperatury o 1 stopień C. uzyskane poprzez właściwą termoizolację może nasze koszty eksploatacji obniżyć nawet o 5 proc.

Jak kręcić, żeby... nie przekręcić?

Kilka rad dotyczących użytkowania grzejników pomoże nam oszczędzać ciepło codziennie. Ważne jest na przykład usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu - powinien on znajdować się tam, gdzie występują największe straty ciepła. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia (okna, balkony).

Umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10 proc. Urządzenie powinno więc zawsze znajdować się pod oknem.

A może ciepło w kanale?

Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy duże okna czy przeszklone ściany (np. z drzwiami na taras), pomyślmy o zastosowaniu grzejników niskich lub umieszczonych w podłodze. Te na pewno zminimalizują straty ciepła spowodowane przez dużą powierzchnię szyby.

Niezależnie od modelu grzejnik montujemy tak, aby nic się z nim nie stykało - na przykład nie zastawiamy meblami.

Za firanką też mniej grzeje

Osłonięcie grzejnika umieszczonego pod parapetem płaską płytą może zmniejszyć jego moc o 10-40 proc. Jeśli musimy zasłonić grzejnik, wybierzmy osłony ażurowe, a nie pełne - najlepiej z materiałów dobrze przewodzących ciepło, na przykład z metalu. Zwróćmy również uwagę na firany i zasłony. Te sięgające podłogi obniżą moc grzejnika nawet do 30 proc. Odległość grzejnika od podłogi i parapetu nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

Konwekcyjne - pod parapet

Urządzenia z elementami konwekcyjnymi najlepiej montować pod parapetem czy półką. Strumień ciepłego powietrza płynącego przez górną osłonę grzejnika typu grill jest bowiem "zaginany" przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia.

Oszczędny grzejnik bezwzględnie powinien być wyposażony w termostat. Pomoże on utrzymać pożądaną temperaturę, a jednocześnie reguluje moc grzejnika. A to pozwala na obniżenie kosztów grzania.
Podłogowe - na zamówienie

W przypadku ogrzewania podłogowego warto zainwestować w dobrą automatykę, umożliwiającą programowanie różnych trybów. Dzięki niej możemy ustawić niższą temperaturę podłogi w nocy, w godzinach pracy czy gdy wyjeżdżamy na urlop. Podłogówka grzeje więc z maksymalną mocą tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebujemy.

I ... dla oszczędnych

- Ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem dla oszczędnych - przekonuje Danuta Szutkowska z firmy Purmo. - Przy obniżeniu temperatury o 2 stopnie C. nie odczuwamy zmiany komfortu cieplnego w mieszkaniu. A szacuje się, że w przypadku utrzymywania temperatury 18 zamiast 20 stopni C. ta oszczędność wynosi około 12 proc.

Za montażem ogrzewania podłogowego przemawia też niska temperatura pracy instalacji. Może ona być zasilana ciepłem uzyskanym z nowoczesnych urządzeń dodatkowo oszczędzających energię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska