Zimówki latem. Czy to zabójstwo dla opon?

Materiał informacyjny mubi.pl
Clean room. Mechanic holding a tire at the repair garage. Replacement of winter and summer tires.
Clean room. Mechanic holding a tire at the repair garage. Replacement of winter and summer tires.
Letnie na zimowe, zimowe na letnie. Przekładki opon co sześć miesięcy potrafią być irytujące, zwłaszcza jak ma się mnóstwo obowiązków na głowie. Czy pozostawienie zimówek na lato to dobry czy zły pomysł? Jakie mogą być konsekwencje jazdy na oponach zimowych w wysokich temperaturach? Przyjrzeliśmy się temu gorącemu tematowi!

Polskie przepisy prawa nie mówią o obowiązku sezonowej przekładki opon, w przeciwieństwie do konieczności posiadania ubezpieczenia OC, które dzisiaj kupuje się przez internet w porównywarce OC. Czy więc bez żadnych konsekwencji możemy jeździć na zimówkach latem?

Opony zimowe i letnie – różnice

Najważniejsze w interesującym nas temacie jest różnica między oponami zimowy a letnimi. Jeśli uważasz, że to zmowa producentów, by sprzedawać więcej swoich produktów, to z pewnością tak nie jest. Dobór dedykowane opony do pory roku ma sens. Tak więc:

  • opony zimowe i letnie różnią się mieszanką gumy – te zimowe zawierają krzemionkę, co zwiększa ich elastyczność w niskich temperaturach, dzięki czemu auto jest stabilniejsze na śliskiej nawierzchni, natomiast letnie mają skład bardziej odporny na wysokie temperatury oraz gorszą przyczepność w niższych;

  • bieżnik w zimówkach i oponach letnich – ten w letnich jest płytszy i może nie zawierać lameli, w zimówkach jest głębszy i ma lamele, co pozwala na lepsze odprowadzanie śniegu i lodu.

Dobrze dobrane opony zwiększają bezpieczeństwo jazdy, ponieważ zapewniają większą stabilność pojazdu i krótszą drogę hamowania. Dodatkowo wpływają na mniejsze zużycie paliwa.

Zużycie zimówek w wysokich temperaturach

Przejdźmy więc do sedna. Zimowe opony przeznaczone są do jazdy w niższych temperaturach – zazwyczaj wskazuje się wartości poniżej 7ºC. Lepiej sprawdzają się na pokrytej śniegiem i lodem nawierzchni. Jeśli ktoś próbował poruszać się po zaśnieżonej drodze na letnich oponach, to szybko przekonał się, że jest to bardzo niebezpieczne.

Natomiast jazda na zimówkach latem sprawia, że mieszanka, z której są wytwarzane, staje się zbyt miękka. Opony znacznie szybciej się zużywają, a do tego są głośniejsze. Zimówki odkształcają się przy wysokich temperaturach, co powoduje, że stają się mniej przyczepne podczas przyspieszania, hamowania czy na zakrętach – efekt pływania pojazdu.

Jazda na zimówkach latem – zagrożenia

Prawo nie zabrania jazdy na zimówkach latem. Jednak takie opony w wysokich temperaturach mocniej się zużywają, więc ich stan może bardzo szybko się pogorszyć, a tutaj już przepisy jasno wskazują, że głębokość rzeźby bieżnika musi wynosić minimum 1,6 mm.

Co w takim razie z zagrożeniami związanymi z jazdą na oponach zimowych latem? Przede wszystkim zimówki latem nie zapewniają należytego bezpieczeństwa. Ich mieszanka robi się zbyt miękka, więc tracą przyczepność z nawierzchnią, druga hamowania się wydłuża, a dodatkowo inny bieżnik sprawia, że słabiej odprowadzają wodę niż opony letnie – większe ryzyko aquaplaningu.

Jazda na zimówkach latem to także zmniejszony komfort podróżowania, ponieważ opony zimowe wytwarzają większy hałas, co wyraźnie słychać przy podróżowaniu z otwartym oknem. Zimówki latem wpływają na większe zużycie paliwa, ponieważ stawiają większy opór przy kontakcie z podłożem, co przekłada się także na ich szybsze ścieranie – łatwo latem zajechać opony zimowe, a ich wymiana będzie sporą stratą finansową.

Opony całoroczne – dobre rozwiązanie?

To z pewnością dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy poruszają się głównie po miastach lub płaskich terenach. Opony całoroczne najlepiej sprawdzą się, gdy będziemy jeździć po czarnym asfalcie zimą. Należy jednak pamiętać, że opony całoroczne to kompromis, więc zimą zawsze lepsze od nich będą zimówki, a latem opony letnie.

Ubezpieczenie a złe opony

Każdy właściciel auta musi je raz do roku ubezpieczyć, ponieważ OC pojazdów jest obowiązkowe. Może on także zdecydować się na dobrowolne ochrony, takie jak AC, assistance czy NNW – więcej na ten temat znajdziemy w https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Co jednak stanie się, gdy kierowca jadący samochodem na zimowych oponach latem spowoduje wypadek? Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Ubezpieczyciel z pewnością zapłaci odszkodowania OC poszkodowanym w wypadku spowodowanym przez kierowcę poruszającym się latem na zimówkach. Jednak w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń takie zachowanie może zostać uznane za przyczynienie się do szkody. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania. Jeśli ubezpieczyciel wykaże, że doszło do rażącego niedbalstwa, to z autocasco właściciel auta nie dostanie w ogóle odszkodowania – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Jazda na oponach zimowych w wysokich temperaturach to niepotrzebne ryzyko. Dodatkowo może prowadzić do sporych strat finansowych, więc zdecydowanie lepiej zmieniać opony na te odpowiednie do sezonu lub kupić opony całoroczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska