Złodzieju, unikaj Samociążka. Mieszkańcy spotkali się z komendantem policji

(ms)
To było kiedyś bardzo spokojne i bezpieczne osiedle. Od miesiąca już nim nie jest.
To było kiedyś bardzo spokojne i bezpieczne osiedle. Od miesiąca już nim nie jest. Adam Lewandowski
Mieszkańcy spotkali się z komendantem policji, by rozmawiać o serii włamań na ich osiedlu. Chcą utworzyć patrole sąsiedzkie, na domach pojawią się tabliczki : Złodzieju, jesteś obserwowany!

Samociążek to osiedle domów jednorodzinnych w Koronowie. Górne i dolne. Na górnym jest około 70 posesji, na dolnym ze 30. I na spotkanie w szkole, w sprawie bezpieczeństwa na osiedlu, przyszła setka ludzi. Czyli prawie z każdego domu. Takiej frekwencji jeszcze na zebraniu w Samociążku nie było.

Mieszkańców zjednoczył strach przed włamaniem. Zaczęło się na początku lipca. Jednej nocy ze 3-4 włamania. - Wcale nie do opuszczonych domów. Śpisz, złodziej wybija okno, albo wchodzi przez otwarte, przez taras, kradnie to, co przyklei mu się do rąk. Pieniądze. Kosztowności. Przedmioty, które łatwo zamienić na pieniądze.

To, że w czasie snu ktoś może cię okraść we własnym domu, jest najgorsze. Bo co - nie spać? Czuwać przez całą noc? Wystawiać dyżurantów? Przecież pracujesz, musisz rano wstać i pojechać do pracy.

To, że weszli już do domu twojego sąsiada, a do twojego jeszcze nie, wzmaga tylko czujność. I nie daje zasnąć...

Pani Beata Adamowicz jest przewodniczącą rady osiedla. Skrzyknęła ludzi i zorganizowała w dawnej szkole spotkanie mieszkańców. To, co dzieje się na jej osiedlu nazywa plagą złodziei. Nie jest w stanie powiedzieć ile włamań już było. Dużo. - Niestety, ta plaga dotyczy nie tylko naszego osiedla - mówi. - Słyszymy, że w Koronowie, że w Tuszynach też są serie włamań.

Coraz więcej ich i coraz częściej. Chcemy stworzyć patrole sąsiedzkie, zamówiliśmy też tabliczki, które pojawią się na naszych domach: "Ten dom uczestniczy w programie PATROL SĄSIEDZKI. Złodzieju, jesteś obserwowany“.

- Mam nadzieję, że policja nam pomoże - mówi pani Beata. - To było przecież tak spokojne i bezpieczne osiedle. W tym roku się zaczęło...

W Komisariacie Policji w Koronowie zapewniono nas, że po sygnałach o włamaniach czy próbach włamania patrole zaglądają tu znacznie częściej. Zaczęło się wszystko w Tuszynach. Tam policja odnotowała pierwszą serię włamań. Potem złodzieje przenieśli się do Borówna, gmina Dobrcz, z Borówna do Samociążka. Złodzieje omijają ogrody działkowe. Bo latem za dużo tam ludzi. W Samociążku rozpoczęło się na początku lipca. Jednej nocy odnotowano 3 usiłowania włamania (złodziei spłoszyli domownicy) i 2 włamania.

Kiedy znów Samociążek będzie spał spokojnie?

Wiadomości z Koronowa

Czytaj e-wydanie »

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lysy

a co boisz się o siebie czy kolegów ?

G
Gość
W dniu 09.08.2013 o 08:41, Sławek napisał:

Broń trzeba kupić i tyle !!!  Cyt: "Oddanie strzału z małokalibrowej broni palnej w nogi sprawcy kradzieży z włamaniem, nawet od tyłu, po to, aby uniemożliwić mu ostateczne zawładnięcie zabranego mienia, nie traci cech współmierności obrony koniecznej i nie świadczy o przekroczeniu jej granic (wyrok S.A. w Lublinie z dnia 28 września 1999 r., II AKa 101/99, Prok. i Pr. 2000 nr 3, poz. 22)".  Prawo do samodzielnej obrony przed bezprawnym zamachem stanowi jedno z podstawowych praw człowieka. Obrona konieczna polega na fizycznym odparciu bezprawnego zamachu i wyłącza bezprawność zachowania obrońcy, jeśli odpierany zamach jest 1. bezprawny, 2. rzeczywisty i 3. bezpośredni. Ad. 1. Zamach jest bezprawny wtedy, jeśli czyn napastnika (działanie lub zaniechanie) stanowi złamanie nakazu lub zakazu wynikającego z jakiejkolwiek normy powszechnie obowiązującego prawa (np.: próba pobicia, kradzieży, zgwałcenia).Ad. 2. Zamach jest rzeczywisty, jeśli działanie lub zaniechanie napastnika ma miejsce w świece realnym a nie jedynie w świadomości broniącego się.Ad. 3. Bezpośredniość zamachu oznacza albo, iż działanie sprawcy powoduje naruszenie prawnie chronionych dóbr (życie, zdrowie, wolność, nietykalność osobista) lub też gdy z przebiegu całego zdarzenia wynika wysoki stopień prawdopodobieństwa, iż dobro to zostanie niechybnie i natychmiast naruszone. UWAGA - nie stanowi działania w obronie koniecznej instalowanie urządzenia mogącego spowodować śmierć lub uszczerbek na zdrowiu potencjalnego napastnika (np. włamywacza), gdyż nie występuje bezpośrednie a jedynie ewentualne zagrożenie. Cyt: "Oddanie strzału z małokalibrowej broni palnej w nogi sprawcy kradzieży z włamaniem, nawet od tyłu, po to, aby uniemożliwić mu ostateczne zawładnięcie zabranego mienia, nie traci cech współmierności obrony koniecznej i nie świadczy o przekroczeniu jej granic (wyrok S.A. w Lublinie z dnia 28 września 1999 r., II AKa 101/99, Prok. i Pr. 2000 nr 3, poz. 22)"

Upał jest widoczny i daje o sobie znać w Koronowie

S
Sławek

Broń trzeba kupić i tyle !!!

 

 

Cyt: "Oddanie strzału z małokalibrowej broni palnej w nogi sprawcy kradzieży z włamaniem, nawet od tyłu, po to, aby uniemożliwić mu ostateczne zawładnięcie zabranego mienia, nie traci cech współmierności obrony koniecznej i nie świadczy o przekroczeniu jej granic (wyrok S.A. w Lublinie z dnia 28 września 1999 r., II AKa 101/99, Prok. i Pr. 2000 nr 3, poz. 22)".

 

 

Prawo do samodzielnej obrony przed bezprawnym zamachem stanowi jedno z podstawowych praw człowieka. Obrona konieczna polega na fizycznym odparciu bezprawnego zamachu i wyłącza bezprawność zachowania obrońcy, jeśli odpierany zamach jest 1. bezprawny, 2. rzeczywisty i 3. bezpośredni.

 

Ad. 1. Zamach jest bezprawny wtedy, jeśli czyn napastnika (działanie lub zaniechanie) stanowi złamanie nakazu lub zakazu wynikającego z jakiejkolwiek normy powszechnie obowiązującego prawa (np.: próba pobicia, kradzieży, zgwałcenia).

Ad. 2. Zamach jest rzeczywisty, jeśli działanie lub zaniechanie napastnika ma miejsce w świece realnym a nie jedynie w świadomości broniącego się.

Ad. 3. Bezpośredniość zamachu oznacza albo, iż działanie sprawcy powoduje naruszenie prawnie chronionych dóbr (życie, zdrowie, wolność, nietykalność osobista) lub też gdy z przebiegu całego zdarzenia wynika wysoki stopień prawdopodobieństwa, iż dobro to zostanie niechybnie i natychmiast naruszone.

 

UWAGA - nie stanowi działania w obronie koniecznej instalowanie urządzenia mogącego spowodować śmierć lub uszczerbek na zdrowiu potencjalnego napastnika (np. włamywacza), gdyż nie występuje bezpośrednie a jedynie ewentualne zagrożenie.

 

Cyt: "Oddanie strzału z małokalibrowej broni palnej w nogi sprawcy kradzieży z włamaniem, nawet od tyłu, po to, aby uniemożliwić mu ostateczne zawładnięcie zabranego mienia, nie traci cech współmierności obrony koniecznej i nie świadczy o przekroczeniu jej granic (wyrok S.A. w Lublinie z dnia 28 września 1999 r., II AKa 101/99, Prok. i Pr. 2000 nr 3, poz. 22)".

 

G
Gość

"do uczyć" piszę się razem.

a
anonim

"Samociążek to miejscowość a nie osiedle Koronowa" chciałbym zauważyć że jest i osiedle samociażek jak i miejscowość samociażek starczy sprawdzić plany miasta i się do uczyć  a nie pisac bzdury bez wiedzy
 

 

g
gość

Samociążek to miejscowość a nie osiedle Koronowa. Dawna szkoła to obecnie świetlica wiejska. Afera z rondem urosła chyba już do rozmiaru chorego kultu. Kogo to jeszcze obchodzi??? Jedno warte drugiego.

B
Ben
W dniu 05.08.2013 o 10:18, gosc napisał:

To jest świństwo mieszać niewinnych uczciwych ludzi. Nic chłopakom nie udowodniono.

Bo Prokuratura i Sądy są nieudolne, jak ktoś ma dobrego adwokata to z kata można zrobić się ofiarę."Słowik", Katarzyna W. i inny to wcielenie aniołów.

g
gość
Burmistrz ma synkow czy corki?
m
mgr
W dniu 05.08.2013 o 10:18, gosc napisał:

To jest świństwo mieszać niewinnych uczciwych ludzi. Nic chłopakom nie udowodniono.

Właśnie, dlatego zostali wytypowani, bo tacy uczciwi, ale niektórych opisanych w tej sprawie trudno określić chłopak. I to nie ja pisałam o nich w gazetach, tylko gazeta sama ja czytałam i oczom nie wierzyłam i nie wierzę.

B
BlackBird

"Samociążek to osiedle domów jednorodzinnych w Koronowie." - większej bzdury już długo nie słyszałem... 

 

S
Sławek

czas kupować broń !!!

g
gosc
To jest świństwo mieszać niewinnych uczciwych ludzi. Nic chłopakom nie udowodniono.
m
mgr.

Proponuje patrol z ronda, tych co mieli zlecenie na ruda Panią w wybory, tak pisano może sie zgodzą zapytajcie?

Dodaj ogłoszenie