W ramach resortowego programu "Stop dopalaczom" powstają w całej Polsce specjalne zespoły złożone wyłącznie z młodzieży, które nazywa się PaT Portami. W Bydgoszczy dzisiaj i w niedzielę odbywa się ogólnokrajowy zlot grup nastolatków zaangażowanych w propagowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia.
- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu - zaznaczała minister Teresa Piotrowska, która wraz z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem uczestniczyła w konferencji prasowej w bydgoskim ratuszu. - Nikt lepiej nie dotrze do młodzieży, niż rówieśnicy. A program PaT Portów rozwija się świetnie. W całej Polce działa już około tysiąca podobnych zespołów. Od początku tego roku przybyło ich pięćdziesiąt.
Zobacz też: - Bydgoszcz walczy z dopalaczami i mówi im stanowcze NIE [zdjęcia, wideo]
Dzisiaj w hali bydgoskiego "Chemika" o godzinie 18.30 rozpocznie się oficjalnie bydgoski zlot. Młodzi będą się wspólnie bawić. W programie między innymi występy artystyczne. To jedno z założeń programu PaT Portów - mówić o współczesnych zagrożeniach poprzez sztukę. - Spektakl napisany przez młodych autorów i noszący tytuł "Sekret" jest niesamowity. Widziałam go już kilka razy i za każdym razem podczas oglądania człowiekowi przebiegają ciarki. Nie tylko dlatego, że mówi o zagrożeniach, ale również z tego powodu, iż za każdym razem grają go inne osoby. I kolejni aktorzy interpretują role we własny indywidualny sposób.
Obecny na dzisiejszej konferencji Marek Michalak podkreślał: - Wspaniałą instrukcję, klucz rozmawiania, rozumienia dzieci zostawił nam Janusz Korczak. Jego spuścizna jest do dzisiaj aktualna. Musimy jednak nie tylko czytać Korczaka, ale patrzeć "Korczakiem" i myśleć "Korczakiem". Bo możemy się dwoić i troić, ale nigdy nie będziemy stanowić dla dzieci, dla młodzieży takiego autorytetu, punktu odniesienia, jaki stanowi dla młodego człowieka jego rówieśnik, kolega. Musimy o tym pamiętać.
Autorem programu PaT ("Profilaktyka a Ty") jest Grzegorz Jach, inspektor Policji, pełnomocnik szefa KGPolicji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego: - Po latach wiemy, że miliony wydane na ulotki mówiące, że narkotyki są groźne, nie zdały egzaminu. Nie zmieniają w profilaktyce prawie niczego. Ważne jest, by zaangażować do tych działań młodych ludzi. I to się udaje. Młodzież jest wspaniała, jest ideologiczna. My też przecież w młodości szukaliśmy idei - słuchając muzyki, czytając, obcując z kulturą. I nie tylko. Dzisiejsi młodzi ludzie są tacy sami. Oni też szukają. I to nie prawda, że są płytcy, plastikowi. Ten "plastik" czasem my sami, może częściowo nieświadomie, im podtykamy. Ale młodzież chce i potrafi działać. Istotą PaT jest to, by o rzeczach ważnych, o zagrożeniach w dzisiejszym świecie, o narkotykach, dopalaczach, przemocy, cyberprzemocy i "hejtowaniu" młody człowiek dowiadywał się od swojego kolegi. I to się dzieje. To działa właśnie w ramach PaT Portów.