Złotniki Kujawskie. Radni zdecydowali: szkoły w Lisewie i Palczynie do likwidacji

Dariusz Nawrocki dariusz.nawrocki@pomorska.pl
Radna opozycji Krystyna Gawron-Fiedorow miała żal do radnych koalicji, że temat powrócił bez konsultacji z mieszkańcami.
Radna opozycji Krystyna Gawron-Fiedorow miała żal do radnych koalicji, że temat powrócił bez konsultacji z mieszkańcami. Fot. Dariusz Nawrocki
Temat, który w ubiegłym roku doprowadził aż do referendum w sprawie odwołania wójta i radnych, powrócił na sesję. Radni podjęli decyzję o zamiarze likwidacji dwóch gminnych placówek oświatowych.

Dlaczego?

Kierownik gminnej oświaty Maria Twarowska przekonywała, że taniej dla gminy będzie, jeśli dzieci dojeżdżać będą do szkoły w Złotnikach. Zapewniała, że uczyć się będą w systemie jednozmianowym i zyskają mogąc konkurować z rówieśnikami w klasach dwudziestoosobowych, a nie kilkuosobowych, jak to ma dziś miejsce.

- Chcemy, żeby w Złotnikach było normalnie. Żeby dzieci uczyły się w normalnych warunkach, a nie w klasach dwuosobowych - mówił wójt Henryk Styrna.

Z pistoletem pod ścianą

W szkole w Lisewie Kościelnym uczy się dziś 42 dzieci, a w Palczynie - 40. Opozycja przekonuje, że w placówkach tych byłoby więcej dzieci, gdyby nie "nagabywania" kierownik Twarowskiej. 22 dzieci z okręgu lisewskiego i 15 - z palczyńskiego już uczy się w złotnickiej podstawówce.

- Przeceniacie moja moc sprawczą. Nikogo z pistoletem pod ścianą nie stawiałam. Rodzice sami podejmowali decyzję o przeniesieniu swych dzieci do Złotnik - tłumaczyła Twarowska.

Bez kompromisu

Radna opozycji Krystyna Gawron-Fiedorow miała żal do radnych koalicji, że temat powrócił bez konsultacji z mieszkańcami.

- Rozumiem, że rachunek ekonomiczny jest bardzo ważny i wymusza czasami trudne i bolesne decyzje. Przez rok była cisza w tej sprawie. Dlaczego, skoro przygotowywaliście się do likwidacji, robiliście z tego taką tajemnicę? - pytała. Odpowiedzi nie usłyszała.

Podczas dyskusji co jakiś czas pojawiał się wątek kompromisowego rozwiązania rozważanego co najmniej od dwóch lat. A mianowicie - likwidacji tylko jednej szkoły. O to, że do tego ostatecznie nie doszło opozycja obwiniała koalicję i wójta, a wójt i koalicja - opozycję.

Żaden z koalicjantów nie odpowiedział jednak na pytanie radnego opozycji Karola Gawrońskiego, dlaczego ta propozycja nie jest dziś nawet rozważana.

Ostatecznie 9 radnych głosowało za uchwałą o zamiarze likwidacji szkół. Swój sprzeciw zgłosili: Krystyna Gawron-Fiedorow, Anna Tymkowska-Sowińska, Grzegorz Boniek i Karol Gawroński.

Czas na stowarzyszenie

Mieszkańcy są oburzeni decyzją Rady Gminy.

- Liczyliśmy na to, że gmina wyjdzie jednak z propozycją połączenia naszych szkół - wyznaje Barbara Gawrońska z Lisewa Kościelnego.

Dorota Salik-Zielińska z Palczyna ma żal do samorządowców.

- Gdyby nie radni opozycji, to w ogóle nie wiedzielibyśmy, że po raz kolejny wraca się do tego tematu - mówi. Twierdzi, że gdyby obie społeczności wcześniej poznały plany samorządowców, mogłyby lepiej przygotować się do przejęcia obu placówek.

Mieszkańcy nie składają jednak broni. Są zdeterminowani, aby uratować swoje szkoły. W najbliższych dniach spotkają się, aby ustalić strategię.

Najprawdopodobniej zabiegać będą o to, by organem prowadzącym stało się ogólnopolskie stowarzyszenie katolickie.

O szczegółach będziemy informować.

Wideo

Komentarze 138

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RYŚ
W dniu 12.06.2010 o 11:39, Gość napisał:

no - i znów się pojawiła furtka na kolejny przekręt dla naszych "rządzących".Ponoć 4 rachmistrzów do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego będą "losować".ciekawe kogo "wylosują" - czyja mamusia, tatuś, ciotka, wujek czy dziadek z babcią mają lepsze układy w gminie żeby dopomóc "szczęściu"!!!jak zwykle wstawią swoich i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości!!!!Będą decydowały tylko kwalifikacje a nie "jakieś losowanie".
G
Gość

no - i znów się pojawiła furtka na kolejny przekręt dla naszych "rządzących".

Ponoć 4 rachmistrzów do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego będą "losować".

ciekawe kogo "wylosują" - czyja mamusia, tatuś, ciotka, wujek czy dziadek z babcią mają lepsze układy w gminie żeby dopomóc "szczęściu"!!!

jak zwykle wstawią swoich i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości!!!!

z
z gminy
W dniu 25.05.2010 o 21:20, Gość napisał:

i co z tymi szkolami bo taka cisza nastala po wielkich bojach/ agitacja trwa nie watpie ale sporo dzieci zostalo zapisanych do zlotnik


Podobno jedna ze zlikwidowanych szkół ma najlepszy wynik egzaminu w gminie, co na to dyrektor pani inż. rolnik
M
Myszoskoczek

Widać kto rządzi w tej gminie :
Dochody za 2009 rok:
wójt - 117 848zł
skarbnik 129 701,40 zł!!!!!

widać że baba tam rządzi!!!!

ale ja się pytam za co ona dostaje tyle pieniędzy!?!?!
nawet na połowę tego nie zasługują!!!

~gość~
W dniu 25.05.2010 o 22:15, RYŚ napisał:

Przyjdź do mnie to Ci wszystko wjaśnię.


Chętnie ale nie wiem kim jesteś. A po rezerwatach nie będę cię ganiać.
R
RYŚ
W dniu 25.05.2010 o 21:20, Gość napisał:

i co z tymi szkolami bo taka cisza nastala po wielkich bojach/ agitacja trwa nie watpie ale sporo dzieci zostalo zapisanych do zlotnik


Przyjdź do mnie to Ci wszystko wjaśnię.
G
Gość

i co z tymi szkolami bo taka cisza nastala po wielkich bojach/ agitacja trwa nie watpie ale sporo dzieci zostalo zapisanych do zlotnik

R
RYŚ
W dniu 07.03.2010 o 19:33, Gość napisał:

znam opinie kilkorga rodzicow ktorych dzieci ucza sie w tych szkolach i uwierz lub nie ale chetnie posla swoje pociechy do Zlotnik. tam maja dzieci konkurencje bo jest ich wiecfej niz 6 w klasie i nikomu nie dzieje sie krzywda.


W tych miejscowościach co znam i są szkoły katolickie (z częstochowy) nikt nie posyła dzieci do szkoły gminnej.
G
Gość

znam opinie kilkorga rodzicow ktorych dzieci ucza sie w tych szkolach i uwierz lub nie ale chetnie posla swoje pociechy do Zlotnik. tam maja dzieci konkurencje bo jest ich wiecfej niz 6 w klasie i nikomu nie dzieje sie krzywda.

G
Gość
W dniu 07.03.2010 o 18:16, RYŚ napisał:

No nie horror jest w nich bardzo wysoki poziom. Napewno każdy uczeń otrzyma znacznie wyższą wartość dodaną, niż by otrzymał w szkole z klasą 25 osób. W takim zespole każdemu nauczycielowi bardzo zależy na dobrej edukacji. Zachowanie takich dzieciaków nie budzi zastrzeżeń.No co tam nie można ukrywać, że z takich szkół najwięcej korzyści mają wójtowie - przekazują subwencję i nic ich nie obchodzi (remonty, i inne sprawy).


A może w następnej kadencji zostałbyś zastępcą wójtowej?
R
RYŚ
W dniu 07.03.2010 o 17:27, Gość napisał:

no wlasnie a podobno chca aby w tych katoickich szkolach utworzyc pierwsze klasy gimnazjalne . kto bedzie uczyl te biedne dzieci . horror normalnie


No nie horror jest w nich bardzo wysoki poziom. Napewno każdy uczeń otrzyma znacznie wyższą wartość dodaną, niż by otrzymał w szkole z klasą 25 osób. W takim zespole każdemu nauczycielowi bardzo zależy na dobrej edukacji. Zachowanie takich dzieciaków nie budzi zastrzeżeń.

No co tam nie można ukrywać, że z takich szkół najwięcej korzyści mają wójtowie - przekazują subwencję i nic ich nie obchodzi (remonty, i inne sprawy).
G
Gość

no wlasnie a podobno chca aby w tych katoickich szkolach utworzyc pierwsze klasy gimnazjalne . kto bedzie uczyl te biedne dzieci . horror normalnie

G
Gość
W dniu 07.03.2010 o 11:58, Gość napisał:

Nie jest to takie proste!Wszkołach społecznych katolickick pensum nauczyciela wynosi 24 godziny tygodniowo plus od 8 do 10 społecznie.Po tygodniu pracy i nauczyciele są bardzo zmęczeni i uczniowie. Wyobraźcie sobie ile razy jest odpytywany uczeń podczas lekcji (45 min) w klasie 8-10 cio osobowej a ile razy w klasie np 25 cio osobowej. Uczniowie muszą być całą lekcię skoncentrowani, co ich bardzo męczy.A skąd można wziąść takich nauczycieli którzy przepracują 34 godziny za pęsję?
I rodziców którzy będą się angażowali w pracę szkoły.
G
Gość
W dniu 12.02.2010 o 18:37, roza2716 napisał:

To wspaniałe , że nie chcecie doprowadzic do likwidacji szkół , to samo przechodziliśmy w gminie Łabiszyn a dokładnie mowię o szkole w Buszkowieniestety już nie funkcjonującej z powodu malejącej liczby dzieci , zresztą powstanie i funkcjonowanie tej szkoly , a przede wszystkim współporaca z samorządami to dobra życiowa lekcja , którą przeszlam osobiście. Czytając artykuł o waszych szkołach coś w sercu ukuło , że są jeszcze ludzie co potrafią dostrzec dobro dziecka. Katolickie szkoly to chyba dobry pomysł , ale mogłoby byc zalożone przez was stowarzyszenie , które byłoby organem prowadzącym szkołę i wtedy całkowicie społeczeństwo , rodzice mają wpływ. Subwencja splywa do was z ministerstwa , a dotacja z urzedu ,to są pewne sprawy. Osobiście zakładałam stowarzyszenie , w ktorym pełnie do dziś funkcje prezesa. Mogę zawsze służyc pomocą i pewne sprawy przybliżyc. Życzę powodzenia ,bierzcie interes w swoje ręce w dzisiejszej rzeczywistości to konieczne , tym bardziej , że mowi się o małych , a przede wszystim o naszych dzieciach. Powodzenia!!! Moj e-mail roza2716@wp.pl


Nie jest to takie proste!
Wszkołach społecznych katolickick pensum nauczyciela wynosi 24 godziny tygodniowo plus od 8 do 10 społecznie.
Po tygodniu pracy i nauczyciele są bardzo zmęczeni i uczniowie. Wyobraźcie sobie ile razy jest odpytywany uczeń podczas lekcji (45 min) w klasie 8-10 cio osobowej a ile razy w klasie np 25 cio osobowej. Uczniowie muszą być całą lekcię skoncentrowani, co ich bardzo męczy.
G
Gość
W dniu 04.03.2010 o 22:18, Dawniej Bryś napisał:

No tak ale pukał do okienka, a przez okienko chyba się nie wchodzi.Jak nie wpuszczają drzwiami to trzeba okienkiem.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3