Zobacz wideo: Polska oszalała na punkcie morsowania!
Może nie jest tak okazały jak jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych - Stonehage, ale z pewnością świadczy o bogatej przeszłości terenów kujawsko-pałuckich.
Złotowski grobowiec powstał 1500 lat przed Biskupinem. Do naszych czasów dotrwał tylko we fragmencie. Prawie połowa tej kamiennej budowli została zniszczona podczas budowy polnej drogi w początkach XX wieku.
W trakcie badań archeologicznych ustalono, że w części centralnej kurhanu znajdowała się duża komora grobowa zbudowana z częściowo obrobionych dużych głazów. Komora miała 6 metrów długości, prawie półtora metra szerokości, zaś wysokość tworzących ją głazów wynosiła ponad metr. Obiekt była więc, a właściwie jest, okazały. Wewnątrz komory archeolodzy natrafili na szczątki 3 osób w wieku od 30 do 40 lat. Leżały w nieładzie. Ma to prawdopodobnie związek ze zwyczajem ćwiartowania zmarłych i rozrzucania ich szczątków. W grobowcu natrafiono na siekierki krzemienne, paciorki bursztynowe i fragmenty ceramiki.
Jak dotrzeć do kurhanu. W centrum Złotowa, przy drodze Złotniki Kujawskie-Barcin znajdują się duże kierunkowskazy. Kiedy najlepiej odwiedzić kurhan sprzed tysięcy lat. O każdej porze roku. My zrobiliśmy to kilka dni temu, a więc zimą. Było pięknie i magicznie. Zobaczcie zdjęcia.
- Krzysztof Rutkowski śpi z rewolwerem i różańcem przy łóżku. Zobacz, jak mieszka!
- Tak żyła mafia w Polsce w latach 90. Drogie imprezy i morze alkoholu...
- Piękne kobiety na koncertach w Kręgielni Inowrocław
- Najlepsze kwiaciarnie w Inowrocławiu. Zobacz ranking internautów [lista]
- Najprzystojniejsi mężczyźni z Inowrocławia na Instagramie
- Kto nie może zaszczepić się przeciw Sars-CoV-2? Te osoby muszą unikać szczepionki!
