Przypomnijmy, że zespół negocjacyjny powołany do rozmów na temat dzierżawy powiatowej lecznicy wybrał trzy firmy. Zostały one zaproszone do zbadania SPZOZ. Kolejnym etapem były rozmowy ze wszystkimi firmami. Okazało się jednak, że firma EMC z Wrocławia wycofała się i już nie uczestniczy w negocjacjach.
Firma w informacji na swojej stronie internetowej podkreśla, że ma 10-letnie doświadczenie w branży, między innymi reformuje "mało wydajne i źle zarządzane szpitale publiczne". Mogileńskiej lecznicy już raczej nie uzdrowi. O dzierżawę SPZOZ zabiegają teraz dwa podmioty - Centrum Dializa z Sosnowca oraz firma Arion Szpitale z Lublina.
Pierwsza prowadzi w Strzelnie stację dializ. Działa od 15 lat prowadzi poradnie nefrologiczne, szpitale i oddziały kardiologiczne. Firma Arion Szpitale prowadzi ZOZ-y, spółkę ratownictwa medycznego i dzierżawi szpitale.
Teraz rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami obu firm. Będzie prowadził je zespół negocjacyjny. Przypomnijmy, że zasiadają w nim - Marek Gotowała, jako przewodniczący oraz Krzysztof Szarzyński (zastępca przewodniczącego), Danuta Olejnik, Andrzej Konieczka oraz Barbara Buzała. Członkowie zespołu są zobowiązani do zachowania poufności. To oznacza, że nie poznamy szczegółów rozmów, ani oferty złożonej przez firmy. Nie wiadomo jaką wizję szpitala mają przedstawiciele potencjalnych dzierżawców. W ocenie oferty głównym kryterium mają być warunki finansowe dzierżawy (firma będzie płacić za korzystanie z majątku lecznicy), dzierżawca musi zapewnić prowadzenie inwestycji oraz korzystne warunki spłaty zobowiązań.
Wcześniej przedstawiciele powiatu zapowiadali, że tylko jedna firma zostanie wybrana do ostatecznego ustalenia warunków współpracy oraz rozmów ze związkami zawodowymi. Zanim poznamy dzierżawcę oraz jego zamierzenia wobec powiatowej służby zdrowia upłyną jednak kolejne tygodnie.