Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł 22 lata temu, ale pamięć o nim trwa

(maw)
Gazetkę ścienną można było oglądać w Zespole Szkół w Wudzynie
Gazetkę ścienną można było oglądać w Zespole Szkół w Wudzynie nadesłane przez Andrzeja Ignacaka
Gdy usłyszeli, że w ich miejscowości urodził się Szczepan Jankowski, wybitny, niewidomy wirtuoz organów, przygotowali gazetkę ścienną poświęconą jego życiu i twórczości.

- Była udostępniona wszystkim uczniom szkoły - mówi Andrzej Ignacak, nauczyciel z Zespołu Szkół w Wudzynie.

Od siedmiu lat w gminie Dobrcz odbywa się konkurs historyczny pt. "Mój region - moja ojczyzna". Jest on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. W tym roku uczniowie, którzy chcieli uczestniczyć w konkursie, musieli przygotować prezentację na temat: "Tajemnica mojej miejscowości". - Długo szukaliśmy odpowiedniego tematu. Przypadkowo dowiedziałem się podczas rozmowy z jednym z mieszkańców Wudzyna, że bw domu państwa Kuligowskich mieszkał przed II wojna światową chłopiec, który później został wybitnym wirtuozem gry na organach. Umówiłem się na spotkanie z panią Kuligowską, od której otrzymałem wiele dokumentów, a także nagranie gry na organach pana Szczepana Jankowskiego - opowiada Andrzej Ignacak.

Zobacz także: Jedna z bydgoskich ulic nosi imię Szczepana Jankowskiego, wybitnego organisty i człowieka

Gazetka i nagrania

Wspólnie z uczniami zaczął szukać dodatkowych informacji na temat życia i twórczości Szczepana Jankowskiego. W ten sposób powstała gazetka ścienna, którą wraz z nagraniem, uczniowie wykorzystali podczas konkursu, co spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony jego uczestników. - Następnie gazetka była udostępniona wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy dowiedzieli się, że w naszej miejscowości urodził się i uczył tak znakomity artysta - podsumowuje nauczyciel z Zespołu Szkół w Wudzynie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. por. Wacława Tarnowskiego i Gimnazjum.

Olaf Jankowski, syn pana Szczepana, nie kryje wzruszenia: - To gazetka to dla mnie wspaniała niespodzianka. Tata zmarł dwadzieścia dwa lata temu. Jest mi niezmiernie miło, że pamięć o nim wciąż trwa, a z jego życiorysem zapoznają się tak młodzi ludzie. Chciałbym jeszcze dodać, że pani Kuligowska, od której pan Andrzej Ignacak otrzymał materiały, jest naszą krewną. Z mężem i dwójką dzieci oraz ze swoim teściem mieszkają w gospodarstwie, gdzie urodził się mój tata - mówi pan Olaf.

Ma swoją tablicę i ulicę

Przypomnijmy, że Szczepan Jankowski urodził się 26 grudnia 1900 roku w Wudzynie, koło Bydgoszczy. W wieku dziecięcym, mimo starań lekarzy, stracił wzrok. W 1915 roku rozpoczął naukę w Bydgoskim Konserwatorium Muzycznym. W latach 1926-1930 uczył się w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu, gdzie otrzymał dyplom organisty-wirtuoza. Od 1935 roku zaocznie studiował na Akademii Muzycznej w Lipsku i Monachium. W 1936 roku zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki organowej. W 1939 roku uzyskał stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, ale studia w Paryżu uniemożliwił mu wybuch wojny.

W 1921 roku rozpoczął pracę jako drugi organista w kościele N.S.P.J. w Bydgoszczy. Od 1928 roku był samodzielnym organistą w tej parafii i podjął współpracę z "Harmonią". Koncertował w Polsce i za granicą. Za rozpowszechnianie muzyki kościelnej papież Paweł VI w 1964 roku odznaczył go medalem "Pro Eccelesia et Pontifice". Jeszcze rok przed śmiercią, od czasu do czasu, grywał na "swoich ukochanych" organach.

Zmarł 7 kwietnia 1990 roku w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo.

Przeczytaj również: Szczepan Jankowski. Najpierw pojawiła się tablica, teraz będzie ulica wybitnego organisty

3 kwietnia 2008 roku na ścianie domu przy Śniadeckich 55, gdzie mieszkał, zawisła marmurowa tablica z wizerunkiem wirtuoza grającego na organach. Natomiast 8 listopada 2010 roku imieniem Szczepana Jankowskiego została nazwana ulica przylegająca do jego umiłowanego kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska