MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ks. Henryk Kujaczyński, były proboszcz parafii na Strzemięcinie i dyrektor Caritas w Grudziądzu

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Ks. prałat Henryk Kujaczyński
Ks. prałat Henryk Kujaczyński Piotr Bilski
Zmarł ks. Henryk Kujaczyński, budowniczy kościoła na grudziądzkim osiedlu Strzemięcin, były dyrektor grudziądzkiego Centrum "Caritas".

O śmierci ks. Kujaczyńskiego poinformował Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza

To dla naszego miasta ogromna strata. Odeszła osoba, która złotymi zgłoskami zapisała się na kartach naszej lokalnej historii - napisał Maciej Glamowski na swoim facebookowym profilu.

Ks. prałat Henryk Kujaczyński, był budowniczym kościoła na osiedlu Strzemięcin i pierwszym proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Grudziądzu. Od niespełna ośmiu lat był na emeryturze, ale okazjonalnie nadal aktywnie uczestniczył w życiu parafii.

Bardzo dobry ksiądz. I człowiek - wspomina parafianka ze Strzemięcina. I dodaje: - Jeszcze w ubiegłym tygodniu słuchał spowiedzi.

Pracę duszpasterską ks. Henryk Kujaczyński rozpoczął dokładnie 29 maja 1966 roku, po święceniach kapłańskich, które przyjął kończąc Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Prawie 10 lat był wikariuszem w parafiach w: Chwaszczynie, Kosakowie i Gdyni. Do Grudziądza został skierowany w roku 1976 - początkowo jako wikariusz w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W 1982 roku dekretem ówczesnego biskupa chełmińskiego mianowany został proboszczem nowo tworzonej parafii św. Maksymiliana na Strzemięcinie. Od roku 1998 był prałatem, a od 2001 roku dziekanem Dekanatu Grudziądz II.

Ks. Henryk Kujaczyński posługę na Strzemięcinie w Grudziądzu...

... rozpoczął 22 marca 1982, kiedy to został powołany przez biskupa Mariana Przykuckiego na pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła na osiedlu powstającym w Grudziądzu .

Najpierw powstała tutaj prowizoryczna drewniana kaplica, a pierwszą mszę w niej odprawiono 23 maja 1982 roku. Dziś parafia na Strzemięcinie jest jedną z największych w Grudziądzu.

Ks. prałat Henryk Kujaczyński był twórcą Grudziądzkiego Centrum "Caritas". To on na potrzeby Centrum pozyskał budynek przy ul. Klasztornej w Grudziądzu, nadzorował jego remont, a później uruchomienie kolejnych usług dla potrzebujących. Ks. Kujaczyński dyrektorem Grudziądzkiego Centrum Caritas był do końca września 1999 roku.

Na emeryturę ks. Kujaczyński przeszedł jesienią 2016 roku, po obchodach 50-lecia służby kapłańskiej i ponad 34 latach pełnienia jej w parafii na Strzemięcinie.

Ks. prałat Henryk Kujaczyński był też Kapelanem grudziądzkich Sybiraków.

Z wielkim smutkiem Grudziądzcy Sybiracy zawiadamiają, że dnia 18 kwietnia 2024 r. odszedł na Wieczną Służbę długoletni kapelan Sybiraków ksiądz prałat Henryk Kujaczyński - poinformowała Danuta Kołodziejska, prezes grudziądzkiego koła Związku Sybiraków.

Ks. Kujaczyński urodził się 24 VII 1942 r. w Mgowie. Miał 81 lat.

Ks. Kujaczyńskiego wspomina Michał Czepek, radny wojewódzki

Budowniczy kaplicy, następnie gmachu kościoła, ale przede wszystkim Kościoła jako wspólnoty. Był budowniczym w dosłownym znaczeniu tego słowa - jako uczeń pierwszych klas podstawówki, uczęszczający na lekcje religii najpierw w kaplicy, później w salkach katechetycznych, za każdym razem spotykałem ks. Kujaczyńskiego wśród murarzy. Po zbudowaniu kościoła wziął się za budowę Grudziądzkiego Centrum Caritas, tworząc od podstaw tę dobroczynną instytucję służącą najuboższym - napisał Michał Czepek na Faceboku. - Ksiądz Henryk miał niezwykłą umiejętność zjednywania sobie ludzi. To dlatego świątynia na Strzemięcinie wciąż jest wypełniona wiernymi.

Kiedy pogrzeb ks. Henryka Kujaczyńskiego?

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 kwietnia. O g. 11 w kościele na Strzemięcinie rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Wiesława Śmigla, a po niej na terenie parafii, gdzie spocznie ksiądz prałat, odbędą się uroczystości pogrzebowe.

O ks. Henryku Kujaczyńskim pisaliśmy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska