Styperek urodził się w 1949 roku. Mieszkał w Rudzie pod Grudziądzem. Tutaj, w skromnej pracowni, powstawały rzeźby Chrystusa Frasobliwego, szopki bożonarodzeniowe, ale przede wszystkim aniołki.
Z aniołków Waldemar Styperek był najbardziej znany. Najczęściej przedstawiał je jako wesołe, zawsze czymś zajęte, siedzące na chmurkach i "machające" nóżkami. Wszystkie były bardzo kolorowe - ich malowanie to już zasługa Danuty, żony Waldemara.
Prace Waldemara Styperka są sprzedawane w najlepszych galeriach twórców ludowych w Polsce. Znajdują się w zbiorach kolekcjonerów na całym świecie.
Styperek był laureatem wielu konkursów. Jego twórczością i dokonaniami mogliśmy się chwalić. I chwaliliśmy się. Jego prace często pojawiały się na stoiskach powiatu grudziądzkiego podczas targów i imprez promujących nasz region. Dwa lata temu Starostwo przygotowało film "Z wizytą u państwa Styperków".
Mimo licznych sukcesów Waldemar Styperek nigdy nie zabiegał o popularność. Reporterom, którzy go odwiedzali zaznaczał: jestem twórcą ludowym, samoukiem, a nie artystą.
Jego ostatnią pracą była "Ostatnia wieczerza".
Pogrzeb Waldemara Styperka odbędzie się w środę. Uroczystości o godz. 9.15 rozpoczną się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. O godz. 10 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa na nekropolii przy ul. Cmentarnej.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »