Wystawa "Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej z kolekcji Louisa Galińskiego w Grudziądzu"
Zebrane na ekspozycji rzeźby przedstawiają m.in.:
- Hitlera ze Stalinem wykuwających pociski
- i jak Chrystus umęczoną Polskę przybijających do swastyki.
- Postacie Żydów gnanych do krematorium,
- polskich oficerów w Katyniu,
- pielęgniarkę ratującą żydowskie dzieci...
Tak trudne, okupione krwią tematy zostały przedstawione w ludowej, pełnej kolorów konwencji.
"Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej" to nie jest wystawa, którą ogląda się "łatwo i przyjemnie", jak inne ekspozycje oparte na twórczości artystów nieprofesjonalnych.
Ekspozycję niezwykłych rzeźb w grudziądzkim muzeum otwarto w przededniu Święta Niepodległości.
Właścicielem prezentowanych w muzeum rzeźb jest Louis Galiński. To niemiecki kolekcjoner i miłośnik polskiej sztuki ludowej. Przez lata gromadził swoje prace i nawiązywał kontakty z polskimi twórcami ludowymi. Zamawiał u nich prace. I uczył się języka polskiego. A także rozumienia polskiej historii.
Muzealnicy opisują: Prezentowana wystawa jest także okazją do podjęcia refleksji nad możliwością obrazowania tragedii wojny, być może ostudzi naiwny entuzjazm i krytycznym okiem pozwoli spojrzeć na sztukę, która bywa dla nas „kłopotliwą”. Uznanie jej „wymiaru osobistego, międzyludzkiego, krajowego i ponadnarodowego”, jak pisze Erica Lehrer, zachęci by „rozważyć nowe podejścia do klasyfikowania, wystawiania i publicznego omawiania tych zagmatwanych, niezakończonych historii”.
Wystawa "Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej z kolekcji Louisa Galińskiego w Grudziądzu" czynna jest w spichlerzu nr 11/13 muzeum w Grudziądzu.
Zdjęcia z otwarcia ekspozycji "Tyle razy we krwi skąpana" w muzeum w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:
Niemiecki kolekcjoner zbiera rzeźby na temat polskiej martyr...
