Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zjazd Twórców Ludowych w Toruniu. Muzeum Etnograficzne gościło twórców z Kujaw i Pomorza [zdjęcia, wideo]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Jesteście solą tej ziemi, dzięki Wam tradycja nie zaginie - mówili zgodnie, do twórców ludowych z Kujaw i Pomorza, marszałek województwa Piotr Całbecki oraz Kinga Turska-Skowronek reprezentująca Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

W toruńskim ME zorganizowano 45. Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Było to pierwsze spotkanie w takim gronie po trzyletniej przerwie związanej z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego COVID. Wcześniej wydarzenia te odbywały się w Żninie, podczas "Jesieni na Pałukach".

Podczas spotkania w Toruniu wręczono liczne nagrody oraz podsumowano Konkurs Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych, który współorganizowany jest od 24 lat przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Twórców Ludowych: Oddziałem Bydgosko-Toruńskim i Oddziałem Włocławskim.

Nagrody - Medale "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis"

Za wybitne osiągnięcia lub całokształt działalności na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jego mieszkańców marszałek województwa, na wniosek Zygmunta Kędzierskiego, prezesa Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, postanowił uhonorować medalami "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" następujących twórców:

  • Jadwigę Bołkę - twórczynię ludową z Szubina wykonującą haft pałucki i zdobnictwo pałuckie
  • Henrykę Derezińską - twórczynię ludową z Kobylnik (gmina Kruszwica) wykonującą haft i popularyzującą sztukę i folklor Kujaw
  • Krystynę Ługiewicz - twórczynię ludową ze Żnina wykonującą haft pałucki
  • Mariannę Weilandt - twórczynię ludową z Tucholi wykonującą haft kaszubski w tonacji złotej
  • Piotra Wolińskiego - twórcę ludowego z Kcyni, rzeźbiarza z Pałuk

Medale z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim

Decyzją marszałka województwa Medale z okazji Roku Kopernika otrzymali:

  • Aleksandra Zawacka - prezes Oddziału Włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych
  • Zygmunt Kędzierski - prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Podsumowanie konkursu dla twórców ludowych

Konkurs Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych jest jedyną formą uznania i nagradzania twórców z naszego województwa we wszystkich dziedzinach aktywności twórczej.

Ocenie podlega autentyczna, potwierdzona aktywność twórcza - udział w kiermaszach, wystawach, warsztatach, a także przekazywanie umiejętności młodemu pokoleniu.

Konkurs podsumowała Kinga Turska-Skowronek, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Toruniu, opiekun Oddziału Bydgosko-Toruńskiego STL:

- Wiele jako twórcy czynicie, aby tożsamość regionalna nie zaginęła. W tym roku mamy dwudziestą czwartą edycję tego wydarzenia. W przyszłym czeka nas więc piękny jubileusz.

- Należy podkreślić, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które otacza twórców opieką, rokrocznie przyznając pieniężne nagrody marszałka.

Podczas XLV Zjazdu Twórców Ludowych osiemdziesięciu pięciu twórców otrzymało nagrody pieniężne na łączną kwotę prawie 70 tys. złotych. Były to nagrody specjalne, pierwsze, drugie i trzecie oraz nagrody za całokształt twórczości.

Uhonorowani zostali twórcy z Kujaw, Pałuk, Borów Tucholskich, Ziemi Chełmińskiej.

Marszałek województwa Piotr Całbecki, który od Zygmunta Kędzierskiego otrzymał piękną rzeźbę Anioła Stróża i świętego Ambrożego z pszczołami, powiedział m.in.:

- Poprzez taką działalność jak wasza, wzmacniamy jedność naszego regionu. Wyobraźmy sobie nasze województwo bez twórców ludowych. Bylibyśmy ludźmi bardzo ubogimi, nie potrafilibyśmy odnieść się do naszych korzeni.

Muzycznie wydarzenie ubogacił koncert zespołu Kłopocianie. Grupa występuje od 2008 roku, prowadzi ją Jolanta Kubiak, a jego kierownikiem artystycznym jest Janusz Kmieć. W swoim dorobku zespół ma cztery płyty.

Zjazd Twórców Ludowych prowadził Tomasz Gronet, były dyrektor Żnińskiego Domu Kultury, miłośnik i znawca sztuki ludowej.

W uzupełnieniu: Był to zjazd, który od początku jego istnienia odbywał się rokrocznie w Żninie, podczas wrześniowej "Jesieni na Pałukach". Teraz zorganizowano go w ME w Toruniu. Czy wróci do Żnina? Czas pokaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska