Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018
Zmiana czasu na zimowy polega na przestawieniu wskazówek zegarków do tyłu - o godzinę (z godziny 3.00 na 2.00). Oznacza to, że śpimy o godzinę dłużej. Na czas zimowy przechodzimy zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada tradycyjnie w październiku.
Czas letni a czas zimowy
- Czas zimowy - obowiązuje od końca października do końca marca
- Czas letni - obowiązuje od końca marca do końca października
Zmiana czasu 2018 - kiedy przestawiamy zegarki?
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku zmiana czasu na zimowy wypada w niedzielę (28 października).
Zmiana czasu na zimowy 2018 - zegarki przestawiamy w nocy z 27 na 28 października. Wskazówki cofamy z godz. 3:00 na 2:00
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Oznacza to, że kolejna zmiana czasu miałaby nastąpić 31 marca 2019 roku. Niewykluczone jednak, że to ostatnia zmiana czasu w Polsce.
Zmiana czasu 2018 na zimowy - o której
W nocy z soboty na niedzielę (z 27 na 28 października) przechodzimy na czas zimowy. O której przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Zmiana czasu na zimowy jest tą przyjemniejszą, ponieważ przestawiamy zegarki z godz. 3 na 2 rano. W skrócie mówiąc - tej nocy pośpimy godzinę dłużej.
Zmiana czasu na zimowy 2018
Zmiana czasu na zimowy - dlaczego w ogóle przestawiamy zegarki? Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.
Czytaj też: 12 listopada - dzień wolny od pracy! Sejm przyjął projekt [ZASADY, KTO PRACUJE]
Zmiana czasu dla niektórych branż, np. transportu, to spore wyzwanie. Czasem zdarza się, że nocne pociągi stoją przez godzinę w polu.
Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy, dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.
Zmiana czasu na zimowy 2018 - zegarki przestawiamy w nocy z 27 na 28 października. Wskazówki cofamy z godz. 3:00 na 2:00
Zmiana czasu 2018 - czy to ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy?
Niewykluczone, że zmiana czasu 2018 nastąpi po raz ostatni. Trwa debata dotycząca tego, czy zmiana czasu dwa razy w roku - z zimowego na letni i z letniego na zimowy - jest nam w ogóle potrzebna.
Czas zmienia kilkadziesiąt krajów na całym świecie. Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza nikomu niepotrzebny chaos, na przykład przy rozkładach jazdy a także ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.
Po przeprowadzeniu internetowych ankiet w całej Europie (wzięło w nich udział kilka milionów osób, aż 84 proc. uznało, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona) - o zniesieniu zmiany czasu mówi Komisja Europejska. Obywatele Unii Europejskiej jednoznacznie wypowiedzieli się, że: nie chcą zmieniać czasu dwa razy w roku. Wówczas obowiązywałby czas letni.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, dotyczące zmiany czasu w Polsce nadal obowiązuje i w 2018 przestawimy zegarki z czasu letniego na czas zimowy.
Bardzo prawdopodobne, że zegarki z czasu letniego na zimowy przestawimy po raz ostatni w nocy z 27 na 28 października, a ostatni raz w ogóle zmiana czasu - powracając z zimowego na letni - nastąpiłaby z 30 na 31 marca 2019 roku. Żadne wiążące decyzje jednak jeszcze nie zapadły.
Które dni są ustawowo wolne od pracy w 2018 roku? Czy pracuj...