https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2018 z letniego na zimowy. W ten weekend przestawiamy zegarki!

mw-g
Zmiana czasu na zimowy polega na przestawieniu wskazówek zegarków do tyłu - o godzinę (z godziny 3.00 na 2.00). Oznacza to, że śpimy o godzinę dłużej. Na czas zimowy przechodzimy zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada tradycyjnie w październiku.
Zmiana czasu na zimowy polega na przestawieniu wskazówek zegarków do tyłu - o godzinę (z godziny 3.00 na 2.00). Oznacza to, że śpimy o godzinę dłużej. Na czas zimowy przechodzimy zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada tradycyjnie w październiku. pixabay.com
Zmiana czasu 2018. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? Czy to będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce? Zegarki przestawiamy w ostatni weekend października 2018 roku. O której przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Sprawdźcie!

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018

Zmiana czasu na zimowy polega na przestawieniu wskazówek zegarków do tyłu - o godzinę (z godziny 3.00 na 2.00). Oznacza to, że śpimy o godzinę dłużej. Na czas zimowy przechodzimy zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada tradycyjnie w październiku.

Czas letni a czas zimowy

  • Czas zimowy - obowiązuje od końca października do końca marca
  • Czas letni - obowiązuje od końca marca do końca października

Zmiana czasu 2018 - kiedy przestawiamy zegarki?

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku zmiana czasu na zimowy wypada w niedzielę (28 października).

Zmiana czasu na zimowy 2018 - zegarki przestawiamy w nocy z 27 na 28 października. Wskazówki cofamy z godz. 3:00 na 2:00

Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Oznacza to, że kolejna zmiana czasu miałaby nastąpić 31 marca 2019 roku. Niewykluczone jednak, że to ostatnia zmiana czasu w Polsce.

Zmiana czasu 2018 na zimowy - o której

W nocy z soboty na niedzielę (z 27 na 28 października) przechodzimy na czas zimowy. O której przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Zmiana czasu na zimowy jest tą przyjemniejszą, ponieważ przestawiamy zegarki z godz. 3 na 2 rano. W skrócie mówiąc - tej nocy pośpimy godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy 2018

Zmiana czasu na zimowy - dlaczego w ogóle przestawiamy zegarki? Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.

Czytaj też: 12 listopada - dzień wolny od pracy! Sejm przyjął projekt [ZASADY, KTO PRACUJE]

Zmiana czasu dla niektórych branż, np. transportu, to spore wyzwanie. Czasem zdarza się, że nocne pociągi stoją przez godzinę w polu.

Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy, dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

Zmiana czasu na zimowy 2018 - zegarki przestawiamy w nocy z 27 na 28 października. Wskazówki cofamy z godz. 3:00 na 2:00

Zmiana czasu 2018 - czy to ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy?

Niewykluczone, że zmiana czasu 2018 nastąpi po raz ostatni. Trwa debata dotycząca tego, czy zmiana czasu dwa razy w roku - z zimowego na letni i z letniego na zimowy - jest nam w ogóle potrzebna.

Czas zmienia kilkadziesiąt krajów na całym świecie. Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza nikomu niepotrzebny chaos, na przykład przy rozkładach jazdy a także ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.

Po przeprowadzeniu internetowych ankiet w całej Europie (wzięło w nich udział kilka milionów osób, aż 84 proc. uznało, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona) - o zniesieniu zmiany czasu mówi Komisja Europejska. Obywatele Unii Europejskiej jednoznacznie wypowiedzieli się, że: nie chcą zmieniać czasu dwa razy w roku. Wówczas obowiązywałby czas letni.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, dotyczące zmiany czasu w Polsce nadal obowiązuje i w 2018 przestawimy zegarki z czasu letniego na czas zimowy.

Bardzo prawdopodobne, że zegarki z czasu letniego na zimowy przestawimy po raz ostatni w nocy z 27 na 28 października, a ostatni raz w ogóle zmiana czasu - powracając z zimowego na letni - nastąpiłaby z 30 na 31 marca 2019 roku. Żadne wiążące decyzje jednak jeszcze nie zapadły.

W listopadzie może nastąpić istotna zmiana. Z inicjatywy 27 posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy wpłynął do niższej izby parlamentu 22 października (w poniedziałek), a z wtorku na środę w nocy już został przegłosowany. Teraz musi go zatwierdzić Senat, później niezbędny będzie podpis prezydenta. Pomysłodawcy projektu liczą na to, że uda im się wydłużyć obchody odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Sprawdź, ile będziemy mieć wolnego po wejściu przepisów w życie.

Które dni są ustawowo wolne od pracy w 2018 roku? Czy pracuj...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska