Zmiana czasu na zimowy 2016 - jak pojadą pociągi?
Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie zmiana czasu oznacza wdrożenie w noc przejściową specjalnych rozkładów jazdy. 17 pociągów nocnych PKP Intercity - głównie TLK - zatrzyma się o godzinie 3:00 na najbliższej stacji i będzie czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Oznacza to, że m.in. pociąg TLK Mars relacji Kraków Główny - Kołobrzeg, w momencie przesunięcia wskazówek zegara zatrzyma się na dworcu Warszawa Wschodnia. Po godzinie skład wyruszy w dalszą trasę. Mimo postoju, do celu dojedzie zgodnie z planem. Taka procedura stosowana jest co roku, by nie rozregulować rozkładu jazdy.
CZYTAJ TAKŻE:
Zmiana czasu na zimowy w sobotę. Mówią, że to z oszczędności, ale to nieprawdaDokładne godziny kursowania pociągów w noc przejściową będzie można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika, Facebooka „PKP Intercity. Pociąg do podróży”, infolinii 19 757 oraz u konduktorów w pociągach.
Zmiana czasu na zimowy 2016 - jak pojadą autobusy i tramwaje?
Co z autobusami i tramwajami KZK GOP? Otóż, wszystkie kursy będą realizowane zgodnie z obowiązującymi rozkładami jazdy, po czym nastąpi postój wszystkich linii na przystanku końcowym po zrealizowaniu ostatniego kursu, którego odjazd nastąpił wg czasu letniego. Przestój potrwa godzinę, po czym linie zaczną kursować zgodnie ze swoimi rozkładami jazdy od godz. 02:00 czasu zimowego.
Kiedy wprowadzono zmianę czasu na zimowy?
W Polsce zmiana czasu na zimowy została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.
Zmiana czasu na zimowy - ciekawostki:
- Zmiana czasu z letniego na zimowy jest też zmianą czasu lokalnego na czas środkowoeuropejski, czyli podstawowy.
- Jeżeli nie zostałaby wprowadzona, to cały rok posługiwalibyśmy się właśnie czasem, potocznie nazywanym, zimowym.
- A kto pierwszy zmienił czas? Byli to niemcy w czasie I wojny światowej. Ich śladem poszli brytyjczycy, a później amerykanie.
*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
*POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
*Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
*Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
*Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów