
Nasilanie się upałów i susz, deficytu wody i problemów z jej jakością, zmianami w ekosystemach, w tym progresję szkodników, chorób roślin, zwierząt i ludzi, ale także opadów nawalnych, powodzi i podtopień - to główne zagrożenia klimatyczne w Polsce. "Wpływają one na wiele sektorów, m.in. rolnictwo i hodowlę, energetykę, transport, funkcjonowanie miast, zdrowie publiczne", podkreśla Instytut Ochrony Środowiska. Powstał Raport Specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC), prezentujemy wpłynące z niego wnioski.

Globalne ocieplenie (wzrost średniej temperatury powietrza) osiągnęło w 2017 r. wartość około 1°C postępuje w tempie około 0,2°C na dekadę. Przy zachowaniu tego trendu średnia temperatura wzrośnie o 1,5°C między rokiem 2030, a 2052.

Wzrost średniej temperatury nie rozkłada się równomiernie – ocieplenie jest silniejsze nad powierzchnią lądów, niż nad oceanami oraz 2-3-krotnie silniejsze w Arktyce. Szacuje się, że 20-40% ludności świata zamieszkuje rejony, w których ocieplenie już przekroczyło wartość 1,5°C.

Już w chwili obecnej obserwujemy skutki globalnego ocieplenia, między innymi nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, topnienie lodu w Arktyce, cofanie się lodowców i wzrost poziomu wody w morzach i oceanach.