Przypomnijmy, w myśl ustawy z mocy prawa - 1 stycznia 2019 r. - prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ma zostać przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Według nowych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia.
Przeczytaj też: Koniec użytkowania wieczystego. 2,5 mln osób będzie wkrótce właścicielami lub współwłaścicielami
Za 20 lat stracą wpłaty
- Gminy stracą możliwość dokonywania aktualizacji opłat rocznych, co automatycznie zmniejszy wysokość opłat za użytkowanie wieczyste. Ponadto zgodnie z powołaną ustawą opłata za przekształcenie będzie pobierana przez 20 lat, a zatem po upływie tego okresu, samorządy utracą wpływy z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste - wyjaśnia Bartłomiej Kucharczykz Urzędu Miasta we Włocławku. - Nowa ustawa obejmie ok. 630 nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Włocławek, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste.
Zakopią się w zaświadczeniach
Jak podaje Andrzej Bereda, dyrektor Wydziału Mienia i Geodezji Urzędu Miasta w Bydgoszczy, ta nowo uchwalona przez Sejm ustawa obejmuje w mieście ponad 40 tys. użytkowników wieczystych.
- Organ zobowiązany będzie do wydania zaświadczeń dla każdego z użytkowników wieczystych osobno, co wiązać się będzie z koniecznością wystawienia bardzo dużej liczby dokumentów, w krótkim czasie - zauważa Bereda. - Zaświadczenia wystawiane przez organ będą podstawą wpisów w księgach wieczystych.
Czytaj również: Z użytkowników staną się właścicielami. Ale nie wszyscy
- Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów przewiduje jedynie możliwość waloryzacji opłaty rocznej w oparciu o wskaźniki, o których mowa w art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami, tj. wskaźniki zmian cen nieruchomości dla nieruchomości sklasyfikowanych w rejestrze cen i wartości nieruchomości, z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków - dodaje dyrektor Wydziału Mienia i Geodezji. - Waloryzacji będzie można dokonać z urzędu lub na wniosek nowego właściciela - nie częściej niż raz na 3 lata, co z upływem czasu spowoduje dużą rozbieżność w stosunku do ceny rynkowej nieruchomości (opłata przekształceniowa będzie wnoszona przez 20 lat). Natomiast aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami mogła być sporządzana co 3 lata w oparciu o aktualną wycenę biegłego rzeczoznawcy majątkowego w oparciu o ceny rynkowe.
W Toruniu też słyszymy o opłatach, które znikną i o niemożliwości aktualizacji opłat przekształceniowych.
- Należy spodziewać się, że istotnie wpływy z tytułu uiszczanej dotychczasowo opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, zamienione ww. ustawie na roczne opłaty przekształceniowe, znikną po upływie 20 lat, przez które opłata przekształceniowa ma być uiszczana - podaje Maria Wesołaz Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Drugą kwestią jest brak możliwości aktualizacji opłat przekształceniowych (w przeciwieństwie do opłat za użytkowanie wieczyste, które mogły być aktualizowane nie częściej niż raz na 3 lata) poza ich waloryzacją. Waloryzacji kwot należnych dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości dla nieruchomości sklasyfikowanych w rejestrze cen i wartości nieruchomości, z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków. Wskaźniki zmian cen nieruchomości dla danego rodzaju nieruchomości ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w formie obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Tym samym dla waloryzacji podstawą będzie ewentualna zmiana cen nieruchomości w ujęciu globalnym, co należy oceniać jako mniej precyzyjne, niż sporządzenie operatu określającego wartość konkretnej nieruchomości, jak to odbywało się dotychczas.
- Należy też pamiętać, że cześć właścicieli nieruchomości - z uwagi na dotychczasowy termin aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego, nie częstszy niż co 3 lata - będzie posiadała niższe stawki tej opłaty niż pozostali. Zasadnym byłoby dać czas gminom na zaktualizowanie opłat dla wszystkich nieruchomości w danym mieście - dodaje pani Maria.
Teraz zagłosują senatorzy
Przypomnijmy, ustawa 20 lipca została przekazana do do Senatu. Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wnoszą o przyjęcie ustawy bez poprawek. Głosowanie ma zostać przeprowadzone pod koniec trwającego do dzisiaj (27 lipca) posiedzenia.
Związek Miast Polskich: - To niekonstytucyjne
Przeciwko ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe protestuje Związek Miast Polskich. Podnosi on kwestię niekonstytucyjności ustawy, która arbitralnie pozbawia miasta prawa własności.
„W świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2015 roku każde odgórne wywłaszczenie gmin będzie niekonstytucyjne, zwłaszcza że nie nastąpi na cel publiczny” - powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita” Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich. Jego zdaniem nowa ustawa nie jest potrzebna, bo istnieje od lat procedura przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, z której gminy korzystają, stosując bonifikaty.
Zastrzeżenia do niej ma również Związek Gmin Wiejskich RP.
Wideo - Redaktor Bogna Kisiel o użytkowaniu wieczystym