Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limity zużycia prądu - nowe zasady. Dzięki temu zmniejszą się rachunki za energię elektryczną

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Żeby rachunek za prąd nie przyprawił o zawrót głowy stosujmy zasady, które pozwolą nam nie przekroczyć limitów. Proste triki pozwolą nam obniżyć opłaty za energię.
Żeby rachunek za prąd nie przyprawił o zawrót głowy stosujmy zasady, które pozwolą nam nie przekroczyć limitów. Proste triki pozwolą nam obniżyć opłaty za energię. 123RF
Limit zużycia prądu, pozwalający płacić niższe rachunki zostanie w tym roku zwiększony, np. dla gospodarstw domowych roczny pułap wzrośnie z 2000 kWh do 3000 kWh.

W tym roku będziemy mogli zużyć więcej energii elektrycznej, żeby załapać się na zamrożenie cen prądu. Jednak i tak zawsze warto oszczędzać!

- Bardzo się cieszę, że zostanie zwiększony limit zużycia prądu objętego zamrożeniem cen, bo mamy połowę roku, a u nas to jest już prawie 2000 kWh - mówi pan Grzegorz , mieszkaniec niespełna 100-metrowego domu (wybudowanego w latach 60. ubiegłego wieku, ale po kapitalnym remoncie) na bydgoskim osiedlu Glinki. - Fakt, ogrzewamy wodę bojlerem elektrycznym, ale czy my jedni? Wydaje mi się, że wiele osób zużywa w roku więcej niż 2000 kWh i nie by ich nie objęły preferencje, dlatego to dobry pomysł, by ten limit powiększyć.

Tak, limit zostanie zwiększony. Rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. W efekcie wzrośnie pułap zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przy zamrożonych cenach prądu na poziomie 2022 roku. Mniej za prąd zapłacą też małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy oraz niektóre podmioty użyteczności publicznej.

  • I tak: dla gospodarstw domowych roczny limit powiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh.

  • W tych z osobą niepełnosprawną urośnie z 2600 kWh do 3600 kWh.

  • Natomiast w przypadku Karty Dużej Rodziny oraz osób, które prowadzą gospodarstwa zostanie podniesiony z 3000 kWh do 4000 kWh.

  • Nie trzeba składać żadnych wniosków!

Oczywiście, dotyczy to 2023 roku i nawet w przypadku, gdy odbiorca energii, jeszcze przed wejściem w życie wspomnianej ustawy, przekroczył dotychczasowy limit, sprzedawca energii rozliczy jemu dodane ustawowo kWh. Krótko mówiąc, nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnego rozliczenia.

Warto oszczędzać. Bowiem, po przekroczeniu wskazanych wartości zacznie obowiązywać cena maksymalna na poziomie 693 zł za każde 1000 kWh.to kwota netto, do której doliczany jestVAT i akcyza. Łącznie koszt jednego 1 kWh zużytego ponad limit wyniesie ok. 86 groszy brutto (dokładnie 0,8585 zł/kWh).

Ponadto od 1 października tego roku zostanie obniżona cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Rozwiązanie dotyczy samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw, wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Rząd nadal zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi ulgami. A konkretnie, jeśli w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia br. Polacy zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który będzie rozliczony w przyszłym roku.

To dobry czas, żeby zacząć oszczędzać energię. Urządzenia elektryczne towarzyszą nam na każdym kroku. Ułatwiają nam życie, ale czasami może być to bardzo kosztowne. W świetle galopującej inflacji i gigantycznych podwyżek rachunków, przyszedł czas, żeby zainteresować się, ile nasze sprzęty pobierają energii i zadbać o możliwie jak najbardziej ich energooszczędne zużycie, co pozwoli na oszczędności.

Co można zrobić, żeby zmniejszyć wydatki na energię?

  • Zmywarkę i pralkę należy włączać tylko wtedy, gdy są pełne, nie płaćmy za niepełne użycie. Można także prać w niższych stopniach - im wyższa temperatura, tym więcej zużywa się energii.
  • Jeśli to możliwe, włączmy we wszystkich naszych urządzeniach, które wymagają podłączenia do prądu tryb energooszczędny. Zawsze gaśmy światło, wychodząc z pomieszczeń. Jeśli naładujemy urządzenie, np. komputer czy telefon wyłączmy je z gniazdka. Ładowarka odłączona od smartfona, która pozostanie w gniazdku, nadal pobiera prąd! Jeśli nie korzystamy z jakiegoś sprzętu wyłączmy go. Włączony telewizor, który pozostanie w drugim pokoju, może okazać się kosztownym "rozpraszaczem"!
  • W kuchni dbajmy o to, żeby w naszej lodówce nie zbierał się lód[/b] wtedy będzie czerpać więcej prądu. Gdy coś gotujemy, dobierajmy odpowiedni rozmiar garnka do palnika. Gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy. W każdym z wymienionych przypadków oszczędzimy w ten sposób dużo energii.
  • Korzystajmy jak najdłużej się da ze światła dziennego. Wymieńmy też żarówki na energooszczędne we wszystkich źródłach światła to da realne oszczędności.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska