
Elastyczna organizacja pracy - jak zacząć?
Pracodawca ma możliwość odmówienia pracownikowi wychowującemu dziecko do 8 roku życia korzystania z elastycznej organizacji pracy. W celu skorzystania z tego uprawnienia, pracownik musi złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej, co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.

Elastyczna organizacja pracy - wniosek
Wniosek powinien zawierać:
- Imię, nazwisko i datę urodzenia dziecka.
- Przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy.
- Rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik zamierza skorzystać.
- Termin, w którym zamierza skorzystać z elastycznej organizacji pracy (przepisy nie ograniczają tego terminu, dopuszcza się wskazanie terminu do ukończenia przez dziecko 8 lat).

Elastyczna organizacja pracy - obowiązki pracodawcy
Pracodawca jest zobowiązany do rozpatrzenia wniosku pracownika i udzielenia odpowiedzi w terminie 7 dni. Przy podejmowaniu decyzji pracodawca bierze pod uwagę potrzeby pracownika, ale także swoje możliwości i potrzeby związane z zapewnieniem normalnego toku pracy, organizacją pracy lub rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika.

Elastyczna organizacja pracy - pracodawca może odmówić!
Oznacza to, że wniosek nie jest wiążący, a pracodawca nie jest zobowiązany do zmiany organizacji pracy ani zakłócania normalnego toku pracy w celu dostosowania się do wniosku pracownika. W przypadku odmowy, pracodawca ma jednak obowiązek podać pracownikowi przyczynę odmowy.