
Urlop z powodu siły wyższej
Pracownikowi w roku kalendarzowym przysługuje zwolnienie od pracy z powodu działaniasiły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika. Urlop udzielany jest w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w całym roku kalendarzowym. Urlop ten trzeba wykorzystać w danym roku, bo nie przechodzi na kolejny.

Urlop opiekuńczy 2025
W 2025 roku można skorzystać z 5 dni urlopu opiekuńczego na opiekę nad bliskimi. Z urlopu opiekuńczego może skorzystać pracownik w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop opiekuńczy jest "na członka rodziny", czyli na dziecko, ale również rodziców, małżonka czy partnera. Urlop ten trzeba wykorzystać w danym roku, bo nie przechodzi na kolejny.

Opieka na dziecko 2025
Wolne na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikom, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko do 14. roku życia. Wymiar opieki na dziecko to 2 dni lub 16 godzin z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Co ważne, prawo do zwolnienia przysługuje pracownikom wychowującym dziecko, przepisy nie nawiązują do rodzicielstwa czy innej więzi formalnej (pracownik będący rodzicem, ale nie wychowujący dziecka, nie będzie miał prawa do skorzystania z tego urlopu).

Urlop macierzyński 2025
Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Zgodnie z zasadami przyjętymi w nowelizacji Kodeksu pracy, wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, wyniesie nie więcej niż 15 tygodni. Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji - będzie to maksymalnie osiem tygodni. Przepisy przewidują, że dla ustalenia wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą się sumowały okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę - do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.