Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

Oprac. AGWZaktualizowano 
Przed nami zapowiadane od wielu miesięcy zmiany w ustawie dotyczącej handlu ziemią. Osoby, które nie są rolnikami, będą mogły kupić większy kawałek gruntów. Prace nad uaktualnieniem przepisów przeciągały się, ale nareszcie zabrał się za nie rząd. Poznaj zmiany w 2019 roku.

Czwarta wersja projektu ustawy trafiła do Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada. Ma wprowadzić zmiany w ustawie, która obowiązuje od 30 kwietnia 2016 roku. 12 marca rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Kolejne kroki:

 • 25 kwietnia - Sejm RP uchwalił projekt ustawy.
 • 26 kwietnia - Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
 • 7 maja - Rozpatrzenie ustawy przez senacką komisję rolnictwa i rozwoju wsi. Wniosek komisji: o przyjęcie ustawy bez poprawek.
 • 9 maja - Senat przyjął ustawę bez poprawek
 • 10 maja Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu
 • 27 maja - prezydent podpisał ustawę

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Jakie nowości przewidują zapisy dokumentu?

Osoba, która nie jest rolnikiem, będzie mogła kupić większy kawałek ziemi. Do tej pory nierolnik mógł kupić 0,3 ha, teraz będzie mógł nabyć areał do 1 ha. Nabywcą nieruchomości stanie się również w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku oraz w wyniku podziału, przekształcenia, bądź łączenia spółek prawa handlowego.

Przepisy projektu ustawy mówią o tym, że w przypadkach tych nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mial jednak prawo pierwokupu (prawo nabycia) takich nieruchomości.
___________________________
Aktualizacja dotycząca postępu prac: 14 marca projekt wpłyną do Sejmu RP. Następnie 21 marca skierowano dokument do I czytania w komisjach, czym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się 2 kwietnia, a 11 kwietnia na stronie sejmowej pojawiło się sprawozdanie. 25 kwietnia w porządku obrad 80. posiedzenia Sejmu RP znalazło się "Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw".
___________________________

Rozszerzono katalog osób bliskich w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju (u.k.u.r.) rolnego o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów.

Wyłączono stosowanie przepisów u.k.u.r. do nieruchomości rolnych:
- położonych w granicach administracyjnych miast,
- w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości,
- nabytych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jako tzw, „ogródki przydomowe.

Umożliwiono nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez:

 • uczelnie na cele dydaktyczne,
 • państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne,

Doprecyzowano tryb postępowania oraz przesłanki warunkujące wyrażenie zgody przez DG KOWR na nabycie nieruchomości rolnej poprzez:

 • określenie wymogów, jakie powinien spełniać wniosek o wyrażenie zgody oraz wskazanie dokumentów jakie należy do niego dołączyć,
 • określenie sposobu udokumentowania braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolników indywidualnych (niezbędne będzie nieodpłatne umieszczenie na stronie internetowej KOWR ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej),
 • dotychczasowy obowiązek dawania przez nabywcę rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej, zastąpiono wymogiem zobowiązania się przez niego do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości oraz wymogiem uzyskania pozytywnej opinii dotyczącej zamierzonej działalności rolniczej wydanej przez właściwy wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego,

Zmniejszono z 10 do 5 lat okres przez który:

 • nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,
 • nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

______________________________

Kolejną zmianą wynikającą z projektu ustawy jest zgoda na zbycie lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia będzie wyrażana przez Dyrektora Generalnego KOWR w drodze decyzji administracyjnej a nie przez sąd; organem wyższego stopnia będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie będzie już musiał poświadczać, że dana osoba prowadzi gospodarstwa. Samodzielnie złożymy pisemne oświadczenie, że osobiście prowadzimy gospodarstwo.

Wprowadzono sankcję nieważności w przypadku:

 • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa pierwokupu nieruchomości rolnej; sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy sprzedaży nieruchomości rolnej (również udziałów i akcji) objętej prawem pierwokupu KOWR, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość (również zbywane udziały i akcje), dokonane od chwili zawarcia tej umowy do czasu upływu terminu do wykonania tego prawa przez KOWR;
 • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa nabycia nieruchomości rolnej: sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy innej nit umowa sprzedaży, odwołanie jednostronnej czynności prawnej, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość, dokonane od chwili nabycia nieruchomości rolnej, do czasu upływu terminu do złożenia oświadczenia o jej nabyciu przez Krajowy Ośrodek. Wyłączono stosowanie prawa pierwokupu akcji i udziałów w spółkach kapitałowych. które posiadają nieruchomości role o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

ceny ziemi w ostatnich kilku kwartałach
Infogram

Inna zmiana zawarte w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego: zniesiono prawo nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

Przeczytaj też: Cena ziemi rolnej w Polsce urosła w II kwartale 2018. Ile kosztuje hektar w województwach od października?

Określono sposób postępowania KOWR w przypadku korzystania z prawa pierwokupu, czy tez prawa nabycia nieruchomości rolnej, w sytuacji, gdy nieruchomość rolna obciążona jest hipoteką.

Pisma konsultacyjne skierowano do prezesów Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowej Rady Notarialnej, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polskiego Towarzystwa Rolniczego i przewodniczącej NSZZ SI "Solidarność". Ewentualne uwagi mogą zgłosić do 30 listopada.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, premier.gov.pl

Przed projektem ustawy dalsza droga legislacyjna. Ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.
_____________________________
Agro Pomorska odcinek 62,

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 968

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-06-13T18:31:19 02:00, Heniek:

Przeczytałem nowelizację ustawy (co niekoniecznie równa się zrozumieniu) ale wynika z niej, że jeśli działka jest na wsi i ma powyżej 0.3 ha to mogę ją kupić jako nie-rolnik pod warunkiem że będę tam przez 5 lat prowadził rolę? :| Czyli to niczego nie zmienia dla "mieszczuchów".

Gdy przekroczysz hektar, będziesz musial 5 lat prowadzic role.

zgłoś
G
Gość
2019-06-13T18:31:19 02:00, Heniek:

Przeczytałem nowelizację ustawy (co niekoniecznie równa się zrozumieniu) ale wynika z niej, że jeśli działka jest na wsi i ma powyżej 0.3 ha to mogę ją kupić jako nie-rolnik pod warunkiem że będę tam przez 5 lat prowadził rolę? :| Czyli to niczego nie zmienia dla "mieszczuchów".

Niekoniecznie kupisz, prawo pierwokupu ma KOWR, dopiero jeśli nie skorzystają z prawa pierwokupu, będziesz mógł ją kupić. A okres 5-letni dotyczy też podatku dochodowego przy sprzedaży

zgłoś
G
Gość
2019-06-13T15:38:42 02:00, Gość:

Mam działkę 3500 m będę chciał ją sprzedać, notariusz powiedział że muszę wystąpić do KOWR o odstąpienie od prawa pierwokupu,czy to prawda?

Mi notariusz powiedzial że on wystąpi do kowr po podpisaniu umowy przedwstępnej

zgłoś
H
Heniek

Przeczytałem nowelizację ustawy (co niekoniecznie równa się zrozumieniu) ale wynika z niej, że jeśli działka jest na wsi i ma powyżej 0.3 ha to mogę ją kupić jako nie-rolnik pod warunkiem że będę tam przez 5 lat prowadził rolę? :| Czyli to niczego nie zmienia dla "mieszczuchów".

zgłoś
M
Magda

A ja nadal hipoteki nie mogę wziąść.. bo mam za duża działkę 😞

zgłoś
G
Gość

Mam działkę 3500 m będę chciał ją sprzedać, notariusz powiedział że muszę wystąpić do KOWR o odstąpienie od prawa pierwokupu,czy to prawda?

zgłoś
D
Do ~Kasia

Cała ustawa jest napisana tak że nawet notariusze jej nie zrozumieli. Ewidentnie nadaje się do poprawki. Ja czekam jeszcze z miesiąc aż notariusz wyciągnie wnioski z pierwszych aktów

zgłoś
K
Kasia

Mam pytanie Czy jak kupie działkę 7000 tys metrów to będę musiał czekać pięć lat żeby kawałek z niej sprzedać Czy do hektara ta ustawa nie dotyczy i sprzedam przed upływem 5 lat

zgłoś
G
Gość
2019-06-11T19:14:24 02:00, Gość:

Proszę link bo widzę że niektórzy to tylko patrzą jak ludzi wkur.....

http://www.dziennikustaw.gov.pl

2019-06-11T20:03:20 02:00, Gość:

Właśnie wszystko trzeba "palcem pokazać "

Super!! 14 dni i wejdzie w życie juhuuuu :)

zgłoś
G
Gość
2019-06-11T19:14:24 02:00, Gość:

Proszę link bo widzę że niektórzy to tylko patrzą jak ludzi wkur.....

http://www.dziennikustaw.gov.pl

Właśnie wszystko trzeba "palcem pokazać "

zgłoś
G
Gość

Proszę link bo widzę że niektórzy to tylko patrzą jak ludzi wkur.....

http://www.dziennikustaw.gov.pl

zgłoś
G
Gość
2019-06-11T16:37:36 02:00, Gość:

Właśnie sie pojawila

2019-06-11T17:04:32 02:00, Gość:

Nie widać jakoś

2019-06-11T17:23:31 02:00, Gość:

Chyba źle patrzysz

Daj link

zgłoś
G
Gość

jest juz w dzieniku ustaw czy nie

zgłoś
G
Gość
2019-06-11T16:37:36 02:00, Gość:

Właśnie sie pojawila

2019-06-11T17:04:32 02:00, Gość:

Nie widać jakoś

Chyba źle patrzysz

zgłoś
G
Gość
2019-06-11T16:37:36 02:00, Gość:

Właśnie sie pojawila

Nie widać jakoś

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3