Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

Oprac. AGW
W życie właśnie weszły wyczekiwane i miesiącami przygotowywane zmiany w ustawie dotyczącej handlu ziemią rolną. Osoby, które nie są rolnikami, mogą kupić większy kawałek gruntów. Prace nad uaktualnieniem przepisów przeciągały się, ale nowe reguły w końcu uchwalono, prezydent je podpisał, a od 26 czerwca obowiązują. Poznaj zmiany w 2019 roku.

Czwarta wersja projektu ustawy trafiła do Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada. Ma wprowadzić zmiany w ustawie, która obowiązuje od 30 kwietnia 2016 roku. 12 marca rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Kolejne kroki:

  • 25 kwietnia - Sejm RP uchwalił projekt ustawy.
  • 26 kwietnia - Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
  • 7 maja - Rozpatrzenie ustawy przez senacką komisję rolnictwa i rozwoju wsi. Wniosek komisji: o przyjęcie ustawy bez poprawek.
  • 9 maja - Senat przyjął ustawę bez poprawek
  • 10 maja Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu
  • 27 maja - prezydent podpisał ustawę
  • 26 czerwca - przepisy weszły w życie

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Jakie nowości przewidują zapisy dokumentu?

Osoba, która nie jest rolnikiem, będzie mogła kupić większy kawałek ziemi. Do tej pory nierolnik mógł kupić 0,3 ha, teraz będzie mógł nabyć areał do 1 ha. Nabywcą nieruchomości stanie się również w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku oraz w wyniku podziału, przekształcenia, bądź łączenia spółek prawa handlowego.

Przepisy projektu ustawy mówią o tym, że w przypadkach tych nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mial jednak prawo pierwokupu (prawo nabycia) takich nieruchomości.

26 czerwca 2019 roku weszła w życie Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw.

___________________________
Aktualizacja dotycząca postępu prac: 14 marca projekt wpłyną do Sejmu RP. Następnie 21 marca skierowano dokument do I czytania w komisjach, czym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się 2 kwietnia, a 11 kwietnia na stronie sejmowej pojawiło się sprawozdanie. 25 kwietnia w porządku obrad 80. posiedzenia Sejmu RP znalazło się "Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw".
___________________________

Rozszerzono katalog osób bliskich w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju (u.k.u.r.) rolnego o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów.

Wyłączono stosowanie przepisów u.k.u.r. do nieruchomości rolnych:
- położonych w granicach administracyjnych miast,
- w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości,
- nabytych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jako tzw, „ogródki przydomowe.

Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

Umożliwiono nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez:

  • uczelnie na cele dydaktyczne,
  • państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne,

Doprecyzowano tryb postępowania oraz przesłanki warunkujące wyrażenie zgody przez DG KOWR na nabycie nieruchomości rolnej poprzez:

  • określenie wymogów, jakie powinien spełniać wniosek o wyrażenie zgody oraz wskazanie dokumentów jakie należy do niego dołączyć,
  • określenie sposobu udokumentowania braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolników indywidualnych (niezbędne będzie nieodpłatne umieszczenie na stronie internetowej KOWR ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej),
  • dotychczasowy obowiązek dawania przez nabywcę rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej, zastąpiono wymogiem zobowiązania się przez niego do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości oraz wymogiem uzyskania pozytywnej opinii dotyczącej zamierzonej działalności rolniczej wydanej przez właściwy wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego,

Zmniejszono z 10 do 5 lat okres przez który:

  • nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,
  • nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

______________________________

Kolejną zmianą wynikającą z projektu ustawy jest zgoda na zbycie lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia będzie wyrażana przez Dyrektora Generalnego KOWR w drodze decyzji administracyjnej a nie przez sąd; organem wyższego stopnia będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie będzie już musiał poświadczać, że dana osoba prowadzi gospodarstwa. Samodzielnie złożymy pisemne oświadczenie, że osobiście prowadzimy gospodarstwo.

Wprowadzono sankcję nieważności w przypadku:

  • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa pierwokupu nieruchomości rolnej; sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy sprzedaży nieruchomości rolnej (również udziałów i akcji) objętej prawem pierwokupu KOWR, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość (również zbywane udziały i akcje), dokonane od chwili zawarcia tej umowy do czasu upływu terminu do wykonania tego prawa przez KOWR;
  • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa nabycia nieruchomości rolnej: sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy innej nit umowa sprzedaży, odwołanie jednostronnej czynności prawnej, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość, dokonane od chwili nabycia nieruchomości rolnej, do czasu upływu terminu do złożenia oświadczenia o jej nabyciu przez Krajowy Ośrodek. Wyłączono stosowanie prawa pierwokupu akcji i udziałów w spółkach kapitałowych. które posiadają nieruchomości role o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

ceny ziemi w ostatnich kilku kwartałach
Infogram

Inna zmiana zawarte w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego: zniesiono prawo nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

Przeczytaj też: Cena ziemi rolnej w Polsce urosła w II kwartale 2018. Ile kosztuje hektar w województwach od października?

Określono sposób postępowania KOWR w przypadku korzystania z prawa pierwokupu, czy tez prawa nabycia nieruchomości rolnej, w sytuacji, gdy nieruchomość rolna obciążona jest hipoteką.

Pisma konsultacyjne skierowano do prezesów Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowej Rady Notarialnej, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polskiego Towarzystwa Rolniczego i przewodniczącej NSZZ SI "Solidarność". Ewentualne uwagi mogą zgłosić do 30 listopada.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, premier.gov.pl

______________________
Agro Pomorska odcinek 67

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska