Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie pracy. Od teraz pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika - takie są zasady [lista]

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Od 21 lutego 2023 roku pracodawca będzie mógł samodzielnie przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika. I to nie tylko tego zatrudnionego na umowę o pracę, ale i także osoby na umowie zleceniu, czy samozatrudnione.Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za pracę pod wpływem alkoholu i środków odurzających? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Od 21 lutego 2023 roku pracodawca będzie mógł samodzielnie przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika. I to nie tylko tego zatrudnionego na umowę o pracę, ale i także osoby na umowie zleceniu, czy samozatrudnione.Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za pracę pod wpływem alkoholu i środków odurzających? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>Archiwum PPG
Ważna zmiana w prawie pracy. Od 21 lutego 2023 roku obowiązują przepisy nowelizacji kodeksu pracy. Od teraz pracodawca będzie mógł samodzielnie przeprowadzić kontrole trzeźwości pracownika. Co może grozić osobom, które pojawią się w pracy pod wpływem alkoholu?

Spis treści:

  • Zmiany w prawie pracy. Od teraz pracodawca może sam sprawdzić trzeźwość pracownika
  • Jak będą wyglądały kontrole trzeźwości?
  • Co grozi pracownikowi za pracę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających?
  • Jakie prawa ma pracownik?

Ważne zmiany w prawie pracy. Od teraz pracodawca może samodzielnie sprawdzić trzeźwość pracownika

Zmiany są wynikiem nowelizacji Kodeksu Pracy. Wcześniej pracodawca mógł pozyskać informacje o obecności alkoholu lub narkotyków w organizmie pracownika jedynie za jego zgodą.

Od 21 lutego 2023 roku pracodawca będzie mógł samodzielnie przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika. I to nie tylko tego zatrudnionego na umowę o pracę, ale i także osoby na umowie zleceniu, czy samozatrudnione.

- To bardzo ważne regulacje, które powstały w trosce o bezpieczne i odpowiedzialne warunki pracy - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Nowelizacja w prawie pracy. Od teraz pracodawca może sam sprawdzić trzeźwość pracownika. Co mu grozi za nietrzeźwość?

Pracodawcy sami będą określać, czy do kontroli będą przystępować wszyscy, czy tylko wybrani pracownicy. Ustawa zakłada, że kontrole mogą być nawet przeprowadzane codziennie, o ile ich zapis i częstotliwość będzie uwzględniona w wewnętrznym regulaminie pracy, czy obwieszczeniu.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca będzie mógł wykonać test na obecność alkoholu i innych substancji odurzających również u osób pracujących zdalnie.

Jak będą wyglądały kontrole pracowników?

Nowe przepisy dają uprawniania pracodawcom do samodzielnego sprawdzenia trzeźwości pracowników. Według nowelizacji taka kontrola będzie mogła być przeprowadzana jedynie właściwie skalibrowanym urządzeniem, który posiada dokument stwierdzający, że sprzęt jest technicznie sprawny do użytku. Jak czytamy w ustawie "kontrola nie może naruszać godności i innych dóbr osobistych pracownika".

Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za pracę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska