To znaczy, że wtedy lepiej uregulowane będą m.in. kwestie korzystania z elektrycznych hulajnóg.
Jazda elektryczną hulajnogą - uregulowanie przepisów
Problem, zwłaszcza związany z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, dostrzeżono w resorcie infrastruktury, gdzie już w lipcu 2019 roku przygotowano projekt przepisów, które mają poprawić bezpieczeństwo.
Masz te liczby ukryte na prawie jazdy? Możesz mieć duże kłop...
Mają też - jak czytamy w projekcie - uregulować stan prawny użytkownika takiego urządzenia, bo ten nie może być traktowany jako pieszy ani też jako rowerzysta, co budzi wątpliwości organów uprawnionych do kontroli ruchu drogowego. Nowelizacja dotyczyć będzie Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Zobacz także: Elektryczne hulajnogi jeżdżą po Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]
Urządzenie transportu osobistego (może nim być hulajnoga elektryczna) przeznaczone jest do poruszania się wyłącznie przez osobę znajdującą się na nim. Urządzenie nie może przekraczać 0,9 m szerokości ani 1,25 długości. Masa nie może przekraczać 20 kg, zaś prędkość napędu elektrycznego musi być konstrukcyjnie ograniczony do 25 km na godz.
Jazda elektryczną hulajnogą. Gdzie można jeździć?
W przypadku braku drogi rowerowej lub pasa dla rowerów, kierujący takim urządzeniem będzie mógł korzystać z jezdni, na której prędkość jest ograniczona do 30 km na godz. Taka prędkość obowiązuje zazwyczaj w odpowiednio oznakowanych strefach śródmiejskich lub osiedlowych, w strefach ruchu. Do 20 km na godz. ograniczona jest prędkość w strefach zamieszkania.
W wyjątkowych przypadkach będzie mógł jechać po chodniku - gdy ten będzie miał co najmniej 2 m szerokości i wiódł wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km na godz. Jednocześnie gdy wzdłuż chodnika nie ma drogi rowerowej.
Urządzenia nie będzie można zostawiać na drodze, przystanku lub drodze rowerowej, jeśli utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu.
Jazda elektryczną hulajnogą. Za to możesz zostać ukarany mandatem!
Za naruszenie tych i innych zasad ruchu drogowego będzie groził mandat - generalnie do 500 złotych. Rząd przygotowuje jednak inne regulacje dotyczące ruchu drogowego, w tym podwyższające wartość kar finansowych.
Mówi się o podniesieniu pułapu do 1500 zł lub dostosowanie mandatów do wysokości zarobków sprawcy wykroczenia.
