Zobacz wideo: SPS - czyli nowy program budowy mieszkań.
Na te informacje mieszkańcy Starego Fordonu czekali od dawna - w końcu rusza rewitalizacja terenów i uliczek prowadzących wprost nad Wisłę. Zajmie się tym firma Strabag. W połowie roku zmiany na terenie dzielnicy nabiorą jeszcze większego rozmachu - wykonawca przejmie plac budowy i rozpocznie się gruntowna zmiana w obrębie fordońskiego rynku. Prace potrwają co prawda aż dwa lata, ale ich rezultat ma cieszyć bydgoszczan znacznie dłużej.
Ulice w Starym Fordonie do przebudowy - lista
ZDMiKP informuje, że dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę następujących fordońskich ulic:
- Promenada (przebudowa istniejącego odcinka od ul. Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki),
- Filomatów (wraz z zejściem na ul. Promenada),
- Zakładowa,
- Nad Wisłą,
- A. Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża),
- odcinek ul. Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły),
- Rybaki (część północna).
To Cię może też zainteresować
Rekreacja nad Wisłą - będzie co robić
- W ramach inwestycji zbudujemy też skatepark, pumptruck, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i boisko do siatkówki plażowej. Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców. Uwzględniają też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego oraz wahania poziomu Wisły. Całość prac pochłonie około 25 milionów złotych - informuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.
Rynek w Starym Fordonie - początek zmian w wakacje
Miasto wystąpiło również o pozwolenie na budowę dotyczące rynku w Fordonie. Wykonawca ma rozpocząć prace jeszcze przed wakacjami. Praca rozłożona jest na dwa lata, z uwagi na szeroki zakres robót, ale przede wszystkim - na konieczność zapewnienia ruchu komunikacji miejskiej i dojazdów do poszczególnych posesji.
- Roboty podzielimy na etapy by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej na ciągu Bydgoska-Wyzwolenia. Pozostanie też zapewniony przejazd pomiędzy ulicą Cechową i ul. Cierpicką a w trakcie prac utworzony zostanie też tymczasowy parking wzdłuż ul. Ordynackiej. Warto podkreślić, że zarówno o rozwiązaniach projektowych jak i sposobie organizacji ruchu, rozmawialiśmy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu - podkreśla Tomasz Okoński.
Rynku w Fordonie za dwa lata nie poznamy?
W Starym Fordonie lubią zwracać uwagę na pewną odrębność dzielnicy od reszty miasta, starsi mieszkańcy wspominają czasy, gdy Stary Fordon był miastem. Nawiązywać do tych czasów będzie herb Starego Fordonu "wlany" w płytę fordońskiego rynku po rewitalizacji. Sam rynek nie będzie smutnym placykiem jak obecnie - stanie na nim fontanna, co gwarantuje, że latem będzie na nim sporo mieszkańców. Nawierzchnia rynku ma być wykonane z kostki kamiennej, całości zmian maja towarzyszyć nasadzenia. Ruch pojazdów ma być ograniczony. Jak podkreślają drogowcy, wszystkie zmiany konsultowano ze stroną społeczną, w tym ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu. Te prace kosztować będą miasto 7 milionów złotych.
