W czwartek, 4 marca, odbyła się konferencja prasowa, na której minister Michał Dworczyk przedstawił informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień.
Do tej pory w Polsce wykonano ponad 3,6 miliona szczepień przeciw COVID-19. Drugą dawkę przyjęło prawie 1,3 miliona osób.
Jak wygląda kalendarz szczepień do końca marca?
- Od 8 do 21 marca - dodatkowe szczepienia dla osób z grupy zero
- Od 10 marca - zapisy na szczepienia osób z grupy B1
- Od 11 do 13 marca - zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat (Rocznik 1952)
- 14 marca - koniec szczepień dla nauczycieli
- 15 marca - początek szczepień osób z grupy B1
- Od 18 do 20 marca - zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1952-1954
- 22 marca - początek szczepień osób w wieku 69 lat (Rocznik 1952)
- Od 22 do 24 marca - zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1952-1956
- Od 25 do 27 marca - dodatkowe zapisy na szczepienia dla osób z grupy w wieku ponad 70 lat
- 29 marca - początek szczepień osób z grupy C1
- Osoby, które nie zapiszą się w tym czasie, będą mogły się zapisać również w innym terminie. Wskazane terminy są dedykowane dla konkretnych roczników, aby ograniczyć liczbę zgłaszających się osób i nie generować kolejek - zapewnia minister Michał Dworczyk.
Zmiany w terminach podawania drugiej dawki szczepionki
Rada medyczna przy rządzie Prawa i Sprawiedliwości postanowiła zmienić wytyczne dotyczące terminów podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19.
W przypadku preparatu AstraZeneca będzie to 12 tygodni od pierwszej dawki. Pfizer - 42 dni. Z kolei osobom, które mają potwierdzenie przechorowania COVID-19, szczepionka będzie podawana po 6 miesiącach.
Trzecia fala pandemii: woj. śląskie w czołówce zakażeń. Oto ...
- Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich około 1,5 miliona, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja rady medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami - wyjaśnia Michał Dworczyk.
Więcej pacjentów otrzyma szczepionkę w grupie B1
W środę, 10 marca, rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób z grupy B1. Z kolei same szczepienia ruszą w poniedziałek, 15 marca.
Grupa B1 to osoby przewlekłe chore, u których zagrożenie związane z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest bardzo wysokie. Zaliczają się do niej pacjenci onkologiczni, dializowani oraz wentylowani mechanicznie.
- Podjęliśmy decyzję, aby do grupy B1 włączyć osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjentów onkologicznych, którzy są już zdiagnozowani, ale jeszcze nie leczeni - dodał Michał Dworczyk.
Bądź na bieżąco i obserwuj
