Radni zgodzili się na reorganizację polegającą m.in. na pozostawieniu w obu szkołach klas od pierwszej do trzeciej i oddziałów przedszkolnych. Uczniowie starszych klas - od czwartej do szóstej - będą dowożeni do szkoły w Skępem.
- Dostałem zielone światło dla projektu reorganizacji placówek, ale do zakończenia i wprowadzenia go w życie jest jeszcze daleko - mówi Andrzej Gatyński. - Radni podjęli uchwałę intencyjną, która pozwala mi rozpocząć tę procedurę. Mam już pozytywną opinię Kuratorium, niektórych związkowców. Radni zobowiązali mnie do konsultacji z rodzicami i w tym celu zorganizujemy spotkania. Żeby nasz projekt wprowadzić w życie od następnego roku szkolnego, radni muszą podjąć ostateczną uchwałę najpóźniej do lutego przyszłego roku.
Przeczytaj także: W szkołach w gminie Lipno ruch. Remontowy [zdjęcia]
Reorganizacja ta, zapowiadana już w 2011 r., budzi gorące dyskusje, sprzeciw niektórych rodziców i nauczycieli. Ale zmiany te są konieczne, bo sytuacja w skępskiej oświacie jest bardzo trudna. W uzasadnieniu przyjętych przez radnych uch-wał czytamy, że główną przyczyną przekształceń jest drastyczny spadek liczby uczniów.
W przypadku Czermna z 42. w roku szkolnym 2011-2012 do 40. w obecnym, co może aż tak drastyczne nie jest, ale gdy w poprzednich latach w klasie pierwszej uczyło się 10. dzieci, to w tym roku pierwszaków nie ma w ogóle. W Wólce, w latach 2011-2012 uczyło się 47. dzieci - w tym 39. Pozytywne jest to, że w klasie pierwszej jest 9. dzieci, choć dwa lata temu było tylko dwoje. W tym roku szkolnym jest klasa, która liczy 12. uczniów, ale są takie, gdzie jest troje. To wszystko powoduje zwiększenie wydatków na oświatę, wynagrodzenia dla nauczycieli oraz koszty utrzymania szkół.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych obecnie w Wólce i Czermnie organ prowadzący gwarantuje dalsze zatrudnienie dla trzech nauczycieli w każdej szkole w klasach I-III. Pozostali otrzymają należne odprawy lub przejdą na emeryturę. Dla pracowników obsługi przewiduje się zatrudnienie na pół etatu.
Czytaj e-wydanie »