W ustawie, która weszła w życie 29 listopada 2018 roku, szybko potrzebne okazały się zmiany. Senat przyjął 21 marca bez poprawek nowelizację. 3 kwietnia ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Możliwość zakładania kół gospodyń wiejskich dano teraz mieszkańcom małych miast - do 5 tys. mieszkańców.
Kolejny zapis okrojono o wymóg zamieszkania członkini czy członka KGW na terenie wsi, którą obejmuje działalność danego koła. Nadal musi to być osoba pełnoletnia. W kole można działać niezależnie od miejsca stałego zamieszkania.
Nowy zapis w ustawie: "Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw może realizować zadania związane z promowaniem i wspieraniem kół gospodyń wiejskich oraz ich związków, w szczególności w zakresie wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich oraz wsparcia rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich".
Zobacz też: Modernizacja gospodarstw rolnych 2019. Kiedy wnioski? Termin naboru ogłoszony
Dodane 4 artykuły mówiące o likwidacji koła, wskazują m.in. na to, że "Obowiązkiem likwidatora jest przeprowadzenie likwidacji w
możliwie najkrótszym czasie, w sposób zabezpieczający majątek likwidowanego koła gospodyń wiejskich przed nieuzasadnionym uszczupleniem" oraz "Po wykreśleniu koła gospodyń wiejskich z rejestru, likwidator odpowiada wobec wierzycieli koła gospodyń wiejskich za wyrządzone im szkody przez niedopełnienie swoich ustawowych obowiązków".
Jest też o pieniądzach. Nowelizacja określa maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla KGW na realizację zadań. Kwota ta w 2019 roku wynosi 40 mln zł. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania zaplanowanej puli pieniędzy, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.
"Na stronie www.arimr.gov.pl, ogłaszana będzie, narastająco począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, do 10. dnia każdego miesiąca według stanu za miesiąc poprzedni, informacja o kwocie, na jaką zostały założone wnioski o przyznanie pomocy. Ogłaszana będzie też informacja o zaprzestaniu przyjmowania wniosków".
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
O zadaniach KGW pisaliśmy tu: Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Skąd KGW może dostać pieniądze?
_____________________________
Agro Pomorska odcinek 57, premiera 2.04.2019
