Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w wykazie chorów zawodowych

nowyny24, Anna Ryznar
Rząd przygotował nowe przepisy ułatwiające dochodzenie świadczeń za choroby zawodowe.
Rząd przygotował nowe przepisy ułatwiające dochodzenie świadczeń za choroby zawodowe. Fot. Archiwum
Do listy chorób zawodowych zapisanych w Kodeksie Pracy, która zmieniła się od soboty dopisano m.in. schorzenia związane z pylicą płuc. Powiększenie listy spowoduje według specjalistów wzrost liczby osób uprawnionych do świadczeń ZUS.

Lista już została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 99, poz 825. Nowe przepisy definiują chorobę zawodową: Jest to schorzenie, które zostało wymienione w wykazie. Jeśli w wyniku oceny warunków pracy można bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że została ona spowodowana czynnikami szkodliwymi występującymi w środowisku pracy albo w związku ze sposobem jej wykonywania.

W wykazie znalazły się dodatkowe pylice płuc - m.in. talkowa, grafitowa, żelazowa, cynowa i barytowa, a także nowotwory krtani, nosa i zatok przynosowych.

- Zakład pracy powinien dysponować listą chorób zawodowych, jakie w danej firmie mogą wystąpić - mówi Dawid Baran, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. - Pracodawca sam powinien informować o skutkach wykonywanej pracy. Jeśli nie dostaliśmy powiadomienia, a mamy podejrzenia, że nasza może wywołać u nas pewne nieodwracalne skutki zdrowotne, wówczas powinniśmy zgłosić się do pracodawcy z zapytaniem. Jeśli on nie udzieli odpowiedzi, możemy zgłosić się do Instytutu Medycyny Pracy, który rozpatrzy i sprawdzi, czy praca może wywoływać chorobę zawodową.

Ponadto - jak pisze dziennik Rzeczpospolita - Pracodawcy będą musieli przesyłać zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej do Instytutu Medycyny Pracy oraz lokalnego inspektora sanitarnego i przez 10 lat przechowywać protokoły wypadków przy pracy.

Osoby, które wiedzą, ze pracują w szczególnych warunkach powinny dowiedzieć się, jakie mają zabezpieczenia zdrowotne - Zazwyczaj pracodawca proponuje np. krótszy czas pracy lub wcześniejszą emeryturę - mówi rzecznik OIP w Rzeszowie.

Nowe obowiązki czekają lekarzy powszechnej służby zdrowia, a także dentystów. Teraz będą oni musieli kierować pacjentów na odpowiednie badania, jeśli zauważą symptomy choroby zawodowej.

Po wejściu przepisów w życie wzrosła liczba zakładów pracy, w których będzie można diagnozować choroby zakaźne. Przyjęta została propozycja Głównego Inspektora Sanitarnego, by choroby zakaźne można było rozpoznawać w poradniach wojewódzkich ośrodków medycyny pracy.

Jak pisze Rz. - Na tym zapisie skorzystają pracownicy służby zdrowia i leśnicy. Ci ostatni są teraz na pierwszym miejscu wśród wszystkich pracowników pod względem wykrytej liczby chorób zawodowych.

- Gdy stosuje pracodawca wszystkie możliwe zabezpieczenia, a pracownik nadal jest niezadowolony, to jedyną rzeczą, jaką może zrobić jest zmiana pracy - mówi Dawid Baran.

Źródło:
, Nowiny:Nowy wykaz chorób zawodowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska