Wystąpieniem tym radny zaskoczył niektórych swych kolegów. Skoro w szkole lekcje prowadzone są po polsku i po angielsku, to jak najbardziej trzeba się tym chwalić. Za zmianą nazwy na Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zygmunta Wilkońskiego zagłosowało więc 21 radnych. Nikt nie był przeciwny. Od głosowania wstrzymała się tylko jedna osoba.
Przeczytaj także: Inowrocław uruchamia klasę dwujęzyczną w gimnazjum. Grozi, że utworzy też liceum
Pożądana zmiana
Podczas sesji głos zabrał Jacek Olech, radny opozycji: - Uważam, że zmiana nazwy jest pożądana. Bo dziś, gdy robi się coraz ciaśniej na edukacyjnym rynku taki ruch ma promocyjny wymiar.
Zmiany nazwy bronił wiceprezydent Wojciech Piniewski. - Czy to ma sens? Pewnie trzeba byłoby się zapytać radę pedagogiczną, rodziców i uczniów. To ich inicjatywa. Nowa nazwa określa jednak wprost profil kształcenia. Robi tak wiele placówek. Mamy przecież szkoły sportowe, szkoły integracyjne. Uważam więc, że jest sens, aby nasze gimnazjum też miało taką wyróżniającą je nazwę - skomentował.
Nowy etap
Rozmawialiśmy z Rafałem Pierzchalskim, dyrektorem Gimnazjum nr 4. - To kolejny etap w życiu naszej szkoły. Następuje zmiana nazwy w związku z faktycznie funkcjonującymi oddziałami dwujęzycznymi. To także wyzwanie, aby takie oddziały utrzymać - zauważył Pierzchalski.
"Dwujęzyczność|" zaczęła funkcjonować w gimnazjum od września. W przyszłości w każdy roczniku będzie jedna klasa dwujęzyczna, czyli taka, w której część treści z wybranych przedmiotów wykładana jest w języku angielskim. W "Czwórce" uczniowie Ic po angielsku uczą się historii (z wyjątkiem problematyki dotyczącej Polski), informatyki i biologii.
"Kasper" to zrobił
Utworzenie w Gimnazjum nr 4 oddziałów dwujęzycznych było odpowiedzią na powstanie przy LO im. Jana Kasprowicza Gimnazjum Dwujęzycznego. Ono także ruszyło 1 września 2011 roku. Ale na gmachu "Kaspra" już wtedy zawisła tabliczka informująca o dwujęzycznej szkole. Jeśli "Czwórka" (bardzo dobra miejska szkoła) chce powalczyć o wybitnych uczniów z "Kasprem", musi też chwalić się "dwujęzycznością".