Od przełomu kwietnia i maja w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach zanotowano trzy przypadki ukąszeń przez żmije. W Kielcach i Skarżysku ukąszone zostały dwie młode dziewczyny.
Pilnujmy dzieci!
Marta Solnica dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach przyznaje, że żmij jest w tym okresie faktycznie dużo dlatego powinniśmy bardzo uważać, szczególnie mocno trzeba pilnować dzieci.
- Ukąszenie żmii powoduje objawy miejscowe, czyli obrzęk danego miejsca, zmiany w krzepnięciu krwi. Z charakterystycznych dwóch śladów po ukąszeniu zazwyczaj cieknie krew - mówi Marta Solnica i dodaje, że często pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, które grożą śmiercią, dlatego osoba która została ukąszona powinna jak najszybciej trafić do szpitala. Jad żmij jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Trujące składniki szybciej rozprzestrzeniają się w ciele mniejszych osób.

Teraz są bardzo aktywne i jadowite
Żmije żyją najczęściej w lasach i ich obrzeżach. Najłatwiej spotkać je w nasłonecznionych miejscach. Coraz częściej pojawiają się w pobliżu domów, w poszukiwaniu gryzoni, na które polują. W minioną niedzielę czytelnik przysłał nam zdjęcie żmii rozjechanej na asfalcie w pobliżu jednej z posesji w Ostrowie (powiat kielecki, gmina Chęciny).
Mariusz Gwardjan, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach wyjaśnił, że żmije w maju mają okres godowy, są bardzo jadowite i aktywne dlatego musimy uważać. - Żmije mogą się teraz pojawiać w bardzo nietypowych miejscach, które szybko się nagrzewają, takich jak chodniki, czy kostka brukowa na podwórku - mówi Mariusz Gwardjan.
Atakują, kiedy czują zagrożenie
Według specjalistów żmije nie są zwierzętami, które atakują ofiarę znienacka. - Żmija może ukąsić dopiero w momencie, gdy się na nią stanie lub gdy się na niej usiądzie. Ukąszenie jest wynikiem reakcji obronnej. Zwierzę łatwo spłoszyć, sami też powinniśmy spokojnie się oddalić.
- Powinniśmy edukować dzieci, żeby widząc żmije absolutnie się do niej nie zbliżały. To właśnie one, ze względu na niską masę ciała i specyfikę działania jadu, są najbardziej zagrożone. Przypadki śmiertelne zdarzają się rzadko, ale ukąszenie tych gadów powoduje uszkodzenie wątroby oraz innych narządów wewnętrznych - mówi Mariusz Gwardjan.
W Polsce występują żmije zygzakowate. Mają kilka form barwnych. Najczęściej występujące to te w kolorze brązowym lub szarym z wyraźnie zaznaczonymi zygzakami w kolorach odpowiednio brunatnym i czarnym. Rzadziej spotyka się okazy czarne i brązowe. Cechą charakterystyczną żmii jest trójkątna głowa, wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała, a także zwężona szyja i ogon. Żmije są dość krępe, zaskrońce - smuklejsze. U tych ostatnich nie wyodrębnia się żadna część, głowa jest mała i rozszerza się jedynie wtedy, gdy zwierzę jest zaniepokojone.
ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:
ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce
Źródło: vivi24