„Misja skarb“ to program, w którym trzech fascynatów poszukiwań archeologicznych Dawid, Cichy i Kiler zapuszczają się w zakątki Polski, w których działa się wielka historia, i za zgodą właścicieli nieruchomości wchodzą na dany teren w poszukiwaniu ciekawych artefaktów.
Znaleźli pamiątki
Nie inaczej było w odcinku „W poszukiwaniu symboli Kampanii Wrześniowej 1939 r“, kiedy to dotarli do Brzozowa Starego koło Sochaczewa na Mazowszu, gdzie szukali pamiątek po stacjonującej tam Armii Poznań. W stodole odkopali części sztandaru. To o tyle ważne, że wszystkie tabliczki są związane z gminami Łabiszyn i Szubin. Na pierwszej jest napis „z okazji poświęcenia sztandaru... Chomętowo“. Kolejne to tzw. „gwoździe“ z nazwiskami ojca i matki chrzestnej sztandaru. Chrzestną była Łucja Juchniewicz ze Zdzierska (gmina Łabiszyn).
Dzierżawił młyn wodny
Ojcem natomiast Maksymilian Reysowski z Łabiszyna (przy jego nazwisku jest data 15.01.1939). Reysowski to znana postać z czasów, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Żył w latach 1898-1942. Walczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko - bolszewickiej. Związany był z powiatem nakielskim, ale potem wydzierżawił młyn wodny na Noteci w Łabiszynie. Zmarł w 1941 roku, w wieku 43 lat.
Program do obejrzenia tutaj: Misja skarb S2 - W poszukiwaniu symboli Kampanii Wrześniowej 1939 r.
