Tegoroczny festiwal wystartuje w piątek, 17 kwietnia. Tym razem będziemy uczyć się i bawić bardzo energetycznie - bo to właśnie energia będzie hasłem przewodnim imprezy. Organizatorzy - UMK, urząd miasta i Towarzystwo Naukowe w Toruniu - przygotowali dla nad 147 imprez. Które z nich wybrać?
Nauka jest też dla dzieci!
- Na pewno warto zwrócić uwagę na główne imprezy festiwalowe - mówi Anna Wielbińska z biura festiwalu. - W piątek zaczynamy dyskusją panelową "Czy Polska ma alternatywę dla energii z węgla?" Nie ma zapisów ani wejściówek, wstęp jest wolny.
Jak co roku przygotowano propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Młyn Wiedzy odwiedzi Ian Russell , pochodzący z Wielkiej Brytanii popularyzator nauki. Podczas czterech pokazów udowodni, że nauka też jest dla dzieci! Uwaga - na imprezę obowiązują wejściówki.
W sercu Starówki, na Rynku Staromiejskim stanie Namiot Przygód, a w nim: pokazy i warsztaty dostępne dla wszystkich (bez zapisów).
Kolejka po wejściówki
Pojawią się też nowości, których nie było w zeszłym roku - jak warsztaty "Survival dla początkujących, czyli sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach". Poprowadzą je w niedzielę Jacek Zacharek i Kuba Gruchlik. Pod okiem doświadczonych instruktorów drużyna będzie musiała zdobyć wodę, przefiltrować ją i przegotować, prymitywnymi sposobami rozpalić ogień, zbudować schronienie czy przygotować pożywienie.
Do festiwalu włączyło się też Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, które w sobotę odsłoni tajniki artystycznego druku i technik barwienia papieru.
Na część imprez będą konieczne zapisy (najczęściej: mailowo) albo wejściówki. Te ostatnie będzie można bezpłatnie odebrać w Dworze Artusa w środę, 15 kwietnia, w godz. 16 - 18. Kto pierwszy, ten lepszy. Warto się pospieszyć, bo chętnych na pewno nie będzie brakować. Organizatorzy szacują, że przez poprzednią edycję festiwalu przewinęło się około 30 tysięcy gości.