
Franciszek Raszeja
Ur. w 1896 roku w Chełmnie. Skończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Dyplom doktora medycyny uzyskał w 1923 r. Był dyrektorem szpitala ortopedycznego w Swarzędzu, tworzył Poliklinikę Ortopedyczną w Górnej Wildzie w Poznaniu. Mianowany profesorem nadzwyczajnym ortopedii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Napisał niemal 50 prac. Był założycielem i redaktorem czasopisma „Chirurgia Narządów Ruchu”. Pomocy medycznej udzielał mieszkańcom getta warszawskiego, na którego terenie zginął.

Leon Raszeja
Ur. w 1901 roku w Chełmnie. W 1926 r. skończył studia prawnicze na Uniwersytet Poznański. Przez 10 lat pracował jako sędzia w Chojnicach, Czersku, Tucholi i Grudziądzu. W 1936 r. wybrany prezydentem Torunia - najmłodszym (35 lat) prezydentem miasta w kraju. Z jego inicjatywy został opracowany plan przestrzennego zagospodarowania Torunia, podczas jego prezydentury wybudowano linię tramwajową łączącą przedmieścia z centrum Torunia. 9 września 1939 r. zginął podczas bombardowania Lublina.

Maksymilian Raszeja
Ur. w 1889 roku. W gimnazjum chełmińskim był stypendystą Towarzystwa Pomocy Naukowej. Studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował we Fryburgu Badeńskim i uzyskał doktorat teologii. Powołany w szeregi armii niemieckiej jako kapelan wojskowy. Otaczał opieką duszpasterską i materialną jeńców - Polaków w obozie w Gdańsku. Po wojnie przeniósł się do Śliwic koło Tucholi. Zaangażował się tu w pracę społeczną. Był m.in. dyrektorem Banku Ludowego oraz prezesem Kółka Rolniczego. W 1926 roku został mianowany profesorem teologii moralnej w Seminarium Duchownym w Pelplinie, a w 1928 Kanonikiem Kapituły Katedralnej Chełmińskiej. Przez wiele lat przygotowywał podręcznik socjologii, którego jednak nie ukończył z powodu wybuchu II wojny światowej. Już 12 września 1939 roku został aresztowany przez hitlerowców. Niemcy próbowali w bestialski sposób uzyskać od niego informacje o miejscu przechowywania Biblii Gutenberga i innych cennych archiwaliów oraz dzieł sztuki, które krótko przed wybuchem wojny zostały z Pelplina wywiezione i zabezpieczone. Zginął 20 października 1939 roku podczas zbiorowej egzekucji księży w Tczewie.

Małgorzata Maier
Ur. 27 listopada 1966 w Chełmnie - prezenterka programów telewizyjnych. W 2001 wzięła udział w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. W domu "Wielkiego Brata" przebywała do finału, zajęła trzecie miejsce