Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŻNIN Konsekracja "małego kościoła"

Joanna Bejma, [email protected]
Przy okazji konsekracji “małego kościoła” ksiądz Prymas Henryk Muszyński odsłonił także dwie tablice pamiątkowe
Przy okazji konsekracji “małego kościoła” ksiądz Prymas Henryk Muszyński odsłonił także dwie tablice pamiątkowe fot. nadesłane
W porównaniu z tym co było chociażby 15 lat temu, kościół pw. NMP Królowej Polski w grodzie Śniadeckich, jest dziś zupełnie inną świątynią. Po wielu zmianach, prawie sto lat po oddaniu go do użytku, kościół został nareszcie konsekrowany.

Uroczystego poświęcenia nie można było dokonać od razu. Dlaczego? - Kościół zbudowany został, jako zbór ewangelicki, przekazany do użytku 19 października 1910 roku - mówi ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski. Dopiero po II wojnie światowej, świątynia przeszła w katolickie ręce.

Zanim jednak mogła zostać konsekrowana musiała przejść wiele zmian. Niestety w komunistycznych czasach było to bardzo trudne.

Na początku świątynia pełniła funkcję kościoła pomocniczego parafii pw. św. Floriana. Jednak Żnin rozbudowywał się, przyszedł czas, by powstała nowa parafia. - Czasy były ciężkie, ale zabiegał o to ks. kardynał Stefan Wyszyński, ówczesny Prymas Polski
W 1966 roku ks. Wyszyński utworzył ośrodek duszpasterski. Funkcję rektora objął ks. Benedykt Domek. Ten sam duchowny został proboszczem parafii pw. NMP Królowej Polski, która powstała w miejsce ośrodka 6 sierpnia 1973 roku.

Kolejni proboszczowie zmieniali oblicze świątynia i parafii. Pierwszy większy remont wykonał ks. Władysław Dopierała. Zlecił m.in. naprawę dachu, założenie boazerii i lastryko. Ks. Jan Tadych podjął starania, by otrzymać lokalizację i wszelkie pozwolenia na budowę domu parafialnego. Wznoszenie budynku dokończył z kolei ks. Jan Janik.

Teraźniejszy proboszcz postawił na generalny remont świątyni i dostosowania jej w pełni do katolickiego kultu - Nikt nie przypuszczał, że będzie on tak duży. Zdjęto m.in. wszystkie stare warstwy farby oraz tynk, wymieniono instalację elektryczną, nagłaśniającą, wentylacyjną i oświetlenie. Zdjęto boazerię i lastryko, wymieniono ławki i konfesjonały. Konserwację przeszły witraże. Powstały dwa boczne ołtarze dębowe i nowa aranżacja prezbiterium. - Co ważne mamy też nowy ołtarz główny. Jest on wykonany z marmuru, ozdobiony płaskorzeźbami z piaskowca. - Największy udział w odnowieniu kościoła mieli państwo Anna i Solida Lim, konserwatorzy z Torunia. Bardzo serdecznie im za to dziękuję - powiedział ks. Stanisław.

Tak przygotowana świątynia mogła zostać w końcu konsekrowana. - To wydarzenie, jedyne, niepowtarzalne. Oznacza wyłączenie świątyni z normalnego użytku i przeznaczenie na wyłączną własność Boga i wiernych - wyjaśnia ksiądz Stanisław. Uroczystego poświęcenie zastrzeżone jest dla biskupów. Konsekracji żnińskiego kościoła dokonał Prymas Polski, ks. abp Henryk Muszyński.

Ceremonia rozpoczęła się od uroczystego wejścia duchownego do świątyni. Kolejnymi obrzędami było poświęcenie wody, pokropienie nią ołtarza, ścian kościoła i wiernych. Dalej nastąpiła namaszczenie, okadzenie ołtarza i ścian. Na końcu zarówno ołtarz, jak i cały kościół zostały oświetlone. - Szkoda, że z powodu pogody na tej podniosłej uroczystości zabrakło wielu zaproszonych gości między innymi proboszcza parafii ewangelickiej z Bydgoszczy - ubolewa nasz rozmówca.

Trzeba dodać, w dniu konsekracji odsłonięto dwie tablice. Jedną na zewnątrz kościoła drugą wewnątrz. Pierwsza to podziękowanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do odnowienia świątyni. Tablicę ufundowało Żnińskie Towarzystwo Kulturalne w 45-lecie jego istnienia. Druga zawisła na pamiątkę tego wydarzenia konsekracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska