- Praca Joanny Kaźmierczak, Łukasza Bromberka i Jacka Piweckiego prezentuje się wyjątkowo schludnie i estetycznie. Treść w niej zawarta świadczy o dużym zaangażowaniu piszących i ich dociekliwości podczas poszukiwania i analizowania różnych materiałów związanych z kulturalną historią Żnina oraz towarzystwa - powiedział Stefan Czarnecki, prezes ŻTK.
Pierwszy dział to krótka wzmianka o grodzie Śniadeckich, geneza powstania towarzystwa, sporo miejsca poświęcono wybitnym prezesom czyli Andrzejowi Hoffmannowi, Andrzejowi Rosiakowi oraz aktualnemu Stefanowi Czarneckiemu.
Licealiści przedstawili też dokonania aktualnego zarządu ŻTK, dokumentując to zdjęciami, publikacjami. Opisali też na czym polegają Obiady Czwartkowe czy realizacja hasła "Aby zachować pamięć i dokonania nieprzeciętnych mieszkańców Żnina".
- Praca zawiera również interesujące listy, które napłynęły do towarzystwa z różnych stron świata. Wzbogacono ją też różnymi materiałami promocyjnymi i kopiami zaproszeń. W jej zakończeniu podkreślono rolę kultury we współczesnym świecie, gdzie często ważniejsze jest mieć niż być, mowa też o krzepieniu patriotyzmu wśród młodych ludzi poprzez przekazywanie tradycji, historii. Poprzez pracę przebija szacunek do kultury i dokonań wielu ludzi i pokoleń, gdyż jak podkreślają jej autorzy przeszłość tworzy przyszłość, a czas jest ojcem prawdy - dodał nasz rozmówca.
Należy zaznaczyć, że w 2008 roku Joanna Kaźmierczak napisała podobną pracę pt. "Motorowodny Żnin" i w naszym województwie zajęła ona zaszczytne drugie miejsce.