Autorem czwartego tomu pt. "Pałuki pod zaborem pruskim" jest prof. UKW Albert S. Kotowski. W skład redakcji weszli Halina Rosiak i Stefan Czarnecki, recenzentem jest prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski. Książkę udało się wydać dzięki Fundacji Rozwoju Ziemi Pałuckiej i ŻTK.
Część czwarta cyklu "Dzieje Pałuk" liczy 150 stron, znalazło się w niej kilkadziesiąt wykresów, tablic, które dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia na Pałukach. - Publikacja posiada również unikalne zdjęcia. W większości pochodzą z kolekcji Zbigniewa Zwierzykowskiego - informuje Stefan Czarnecki, prezes ŻTK, inicjator powstania wydawnictwa, dodając: - Książka jest kontynuacją niezwykłego dzieła Andrzeja Rosiaka. To dzięki niemu w roku 1994 powstał pierwszy tom - "Pałuki w starożytności". Dzięki niemu wydano drugi tom w 1998 - "Pałuki w średniowieczu".
Po śmierci Rosiaka ŻTK postanowiło kontynuować dzieło i wydać tom trzeci "Pałuki w dobie wczesnonowożytnej".
Tom czwarty powstał pod koniec roku 2017, teraz odbywa się jego promocja. - W czasie jego redagowania ŻTK i fundacja musiały pokonać wiele problemów, przeszkód, nie tylko finansowych. Ale dzięki doświadczeniu w tej dziedzinie oraz dużej determinacji autora i drukarni Artdruk Żnin społeczeństwo otrzyma niezwykle schludną, dobrze wydaną i napisaną publikację. Ta i pozostałe tomy są świetną dokumentacją bogactwa historycznego naszej ziemi, są też niezwykłą promocją Żnina i Pałuk, bowiem region nasz zalicza się do bardzo nielicznych w kraju, który ma tak dobrze opisaną historię - podkreśla Czarnecki.
Szata graficzna aktualnej części nawiązuje do poprzednich. Jest żółta z herbami Kcyni, Łabiszyna, Gołańczy, Łekna, Szubina, Wągrowca i Żnina.
- To hołd oddany Andrzejowi Rosiakowi, który był niezwykłym regionalistą, prezesem Żnińskiego Towarzystwa Kultury, wreszcie też burmistrzem Żnina. ŻTK i fundacja mają ambicję wydać dwie kolejne części - "Pałuki w drodze do wolności" oraz "Kultura pałucka". Powstanie cykl sześciu tomów, które chcielibyśmy ostatecznie spiąć w jedną książkę.
Najnowszą publikację będzie można nabyć w siedzibie Żnińskiego Towarzystwa Kultury mieszczącej się przy rynku.