Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piszą "Dzieje Pałuk". Właśnie ukazał się czwarty tom z cyklu. W planach są dwa kolejne

(iwo)
Tom czwarty powstał pod koniec roku 2017, teraz odbywa się jego promocja. Jak się dowiedzieliśmy, ŻTK i fundacja imienia Andrzeja Rosiaka mają ambicję wydać dwie kolejne części - "Pałuki w drodze do wolności" oraz "Kultura pałucka". - Powstanie cykl sześciu tomów, które chcielibyśmy ostatecznie spiąć w jedną książkę - zapowiada Stefan Czarnecki (na fot.)
Tom czwarty powstał pod koniec roku 2017, teraz odbywa się jego promocja. Jak się dowiedzieliśmy, ŻTK i fundacja imienia Andrzeja Rosiaka mają ambicję wydać dwie kolejne części - "Pałuki w drodze do wolności" oraz "Kultura pałucka". - Powstanie cykl sześciu tomów, które chcielibyśmy ostatecznie spiąć w jedną książkę - zapowiada Stefan Czarnecki (na fot.) Iwona Woźniak
W czwartek, 1 marca, o godzinie 17 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Śniadeckich zaplanowano spotkanie promujące IV tom z cyklu książek pod wspólną nazwą "Dzieje Pałuk". Inicjatorami wydarzenia są Żnińskie Towarzystwo Kultury oraz Fundacja Rozwoju Ziemi Pałuckiej im. Andrzeja Rosiaka.

Autorem czwartego tomu pt. "Pałuki pod zaborem pruskim" jest prof. UKW Albert S. Kotowski. W skład redakcji weszli Halina Rosiak i Stefan Czarnecki, recenzentem jest prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski. Książkę udało się wydać dzięki Fundacji Rozwoju Ziemi Pałuckiej i ŻTK.

Część czwarta cyklu "Dzieje Pałuk" liczy 150 stron, znalazło się w niej kilkadziesiąt wykresów, tablic, które dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia na Pałukach. - Publikacja posiada również unikalne zdjęcia. W większości pochodzą z kolekcji Zbigniewa Zwierzykowskiego - informuje Stefan Czarnecki, prezes ŻTK, inicjator powstania wydawnictwa, dodając: - Książka jest kontynuacją niezwykłego dzieła Andrzeja Rosiaka. To dzięki niemu w roku 1994 powstał pierwszy tom - "Pałuki w starożytności". Dzięki niemu wydano drugi tom w 1998 - "Pałuki w średniowieczu".

Po śmierci Rosiaka ŻTK postanowiło kontynuować dzieło i wydać tom trzeci "Pałuki w dobie wczesnonowożytnej".

Tom czwarty powstał pod koniec roku 2017, teraz odbywa się jego promocja. - W czasie jego redagowania ŻTK i fundacja musiały pokonać wiele problemów, przeszkód, nie tylko finansowych. Ale dzięki doświadczeniu w tej dziedzinie oraz dużej determinacji autora i drukarni Artdruk Żnin społeczeństwo otrzyma niezwykle schludną, dobrze wydaną i napisaną publikację. Ta i pozostałe tomy są świetną dokumentacją bogactwa historycznego naszej ziemi, są też niezwykłą promocją Żnina i Pałuk, bowiem region nasz zalicza się do bardzo nielicznych w kraju, który ma tak dobrze opisaną historię - podkreśla Czarnecki.

Szata graficzna aktualnej części nawiązuje do poprzednich. Jest żółta z herbami Kcyni, Łabiszyna, Gołańczy, Łekna, Szubina, Wągrowca i Żnina.

- To hołd oddany Andrzejowi Rosiakowi, który był niezwykłym regionalistą, prezesem Żnińskiego Towarzystwa Kultury, wreszcie też burmistrzem Żnina. ŻTK i fundacja mają ambicję wydać dwie kolejne części - "Pałuki w drodze do wolności" oraz "Kultura pałucka". Powstanie cykl sześciu tomów, które chcielibyśmy ostatecznie spiąć w jedną książkę.

Najnowszą publikację będzie można nabyć w siedzibie Żnińskiego Towarzystwa Kultury mieszczącej się przy rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska