Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żnin. Przeżyjmy to jeszcze raz - 2008 w pigułce

Zebrała Joanna Bejma
Mieszkańcy stolicy Pałuk 11 LISTOPADA po raz pierwszy usłyszeli żniński hejnał. Od tego czasu rozbrzmiewa on codziennie o godzinie 12.
Mieszkańcy stolicy Pałuk 11 LISTOPADA po raz pierwszy usłyszeli żniński hejnał. Od tego czasu rozbrzmiewa on codziennie o godzinie 12.
Rok 2008, czyli od szkół do hejnału.

STYCZEŃ zaczął się w grodzie Śniadeckich od zmiany szefów w Żnińskim Domu Kultury i Muzeum Ziemi Pałuckiej. W ŻDK-a Majkę Gólcz zastąpił Zbigniew Lewandowski. W muzeum schedę od Urszuli Nowickiej objął Michał Woźniak. W tym miesiącu otwarto nową świetlicę w Oćwiece (gm. Gąsawa), a w Zespole Szkół w Łabiszynie otwarto centrum informacji multimedialnej. Po koniec stycznia burmistrz Barcina Michał Pęziak wręczył wypowiedzenie Romanowi Wcisło dyrektorowi Zakładu Usług Miejskich. Był to pierwszy krok do likwidacji jednostki.

LUTY choć zaczął się z wielką pompą - otwarcie Miejskiego Ośrodka Sportu na ul. Gnieźnieńskiej - dla żnińskich radnych oraz burmistrza Leszka Jakubowskiego był z pewnością jednym z najtrudniejszych miesięcy w całej kadencji. Podjęto decyzję o zamiarze likwidacji SP w Bożejewicach, Brzyskorzystwi, Cerekwicy, Jadownikach, Gorzycach i Słębowie. W lutym po raz trzeci ruszył proces oskarżonego o pedofilię Stanisława L. byłego dyrektora Domu Dziecka w Kołdrąbiu. W Łabiszynie rozpoczął się remont mostu i drogi wojewódzkiej do Szubina, w Barcinie z kolei zakończono trwający trzy i pół roku program "Wstań, unieś głowę". Był on w całości sfinansowany ze środków unijnych (prawie 4 mln).

W MARCU twardy orzech do zgryzienia mieli barcińscy radni. W poprzednim roku burmistrz w ramach oszczędności zaproponował sprzedaż kilku gminnych budynków, m.in. dworca autobusowego oraz dworku w Młodocinie. Rajcy w końcu przystali na jego propozycję. Do dziś nowego nabywcę znalazł tylko zabytkowy dworek. Kilka dni później Michał Pęziak poinformował o zamiarze likwidacji Centrum Integracji Społecznej, Zakładu Usług Miejskich oraz sprowadzenia do barcińskiego ratusza Waldemara Dolaty, szefa wydziału promocji w żnińskim starostwie.

Tymczasem mieszkańcy gminy w przeprowadzonej ankiecie opowiedzieli się w pierwszej kolejności za budową basenu, a nie stadionu. W gminie Łabiszyn miesiąc ten upłynął pod znakiem wyborów uzupełniających. Józefa Lampkę z Oporowa zastąpił Jan Męczyński z Lubostronia. W Żninie SP nr 2 doczekała się patrona - Jana Śniadeckiego, a mieszkańcy grodu - nowej filii Banku Spółdzielczego w centrum miasta.

KWIECIEŃ pomyślnie zaczął się dla młodych łabiszynian. W tym pałuckim zagłębiu bilardowym otwarto Minicentrum bilardowe. Nieco później do użytku oddano "salę balonową" na ulicy Poznańskiej. W Barcinie ruszył projekt "Drogowskaz na aktywność". Celem przedsięwzięcia było przeszkolenie bezrobotnych pań, by mogły wrócić na rynek pracy. W ratuszu nastąpiła zmiana na stanowisku sekretarza. Elżbietę Wojciechowską zastąpił Waldemar Dolata. W Żninie Lokalna Grupa Działania Pałuki Wspólna Sprawa wybrała nowego prezesa. Został nim Ryszard Ulatowski. Światło dzienne ujrzała obszerna biografia Tadeusza Małachowskiego. Książkę "Słyszę w kolorach, widzę dźwiękiem" napisała Jadwiga Jelinek - szefowa żnińskiej książnicy.

MAJ jak zwykle rozpoczął się szeregiem imprez. W Żninie zagrał kultowy zespół TSA. Do Łabiszyna przyjechali Strongmani. W Wenecji obejrzeliśmy spektakl "O Diable Weneckim". W trakcie majowego długiego weekendu Pałuki odwiedziła rekordowa liczba turystów. W tym miesiącu odbyła się także promocja książki autorstwa dr Jerzego Krzysia i Czesława Cieślaka pt. "Szkice z przeszłości Barcina". Radni zdecydowali o wchłonięciu Zakładu Usług Miejskich przez przedsiębiorstwo "Wodbar" w Barcinie. W Szkółkach (gm. Rogowo) oddano do użytku wyremontowany most. Inwestycję wartą półtora miliona złotych sfinansowało Starostwo Powiatowe (1, 4 mln) oraz gmina Rogowo (100 tys. złotych). Łabiszyńska książnica obchodziła 60-lecie swojego istnienia.

CZERWIEC upłynął pod znakiem jubileuszów. W Gąsawie świętowano 620-lecie nadania Gąsawie praw miejskich, 780. rocznicę śmierci księcia Leszka Białego oraz 100-lecie miejscowej OSP. Kilka dni później taki sam jubileusz obchodziła OSP w Juncewie (gm. Janowiec Wlkp.) W trakcie gąsawskich uroczystości obejrzeliśmy m.in. widowisko upamiętniające śmierć księcia, odsłonięto także obelisk poświęcony temu wydarzeniu. Jubileuszowo było także w Żninie. 85-lecie istnienia obchodziło Liceum im. Braci Śniadeckich, a miasto świętowało 745. rocznicę nadania praw miejskich. W tym miesiącu odbyły się także "imieniny" Barcina i Rogowa. Mieszkańcom Barcina organizatorzy zafundowali m.in. mistrzostwa w grillowaniu i koncert "Golec uOrkiestra", a 28 czerwca otwarto Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W Rogowie z kolei postawiono na prezentację lokalnych artystów oraz zajęcia sportowe.

6 LIPCA w Łabiszynie po raz drugi odbyły się wybory uzupełniające. Nowym radnym został Roman Minierski. Niestety w tym miesiącu do Żnina dotarły informacje dotyczące zamiaru likwidacji Wydziału Ksiąg Wieczystych w żnińskim Sądzie Rejonowym. Potem mówiono już o likwidacji całego sądu. W lipcu dowiedzieliśmy się również, że wart prawie 80 mln złotych projekt "Od Gada Pradziada, do Wenecji Paryża, Rzymu..." nie zostanie zrealizowany. Na osłodę w Wenecji dokonano ogólnopolskiego odkrycia. Podczas wykonywania zdjęć lotniczych, zidentyfikowano osiedle kilkudziesięciu domów z przełomu IV i V tysiąclecia. Miłym akcentem tego miesiąca był jubileusz 85-lecia Pałuczanki oraz Wojewódzkie Święto Policji, które odbyło się nad Jeziorem Czaple.

SIERPIEŃ w powiecie zaczął się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej doktorowi Gustawowi Mądroszykowi. W Janowcu Wielkopolskim rozpoczęto długo oczekiwaną przebudowę ul. Gnieźnieńskiej. Sierpień obfitował również w dramatyczne wydarzenia. W piechcińskim kamieniołomie w trakcie nurkowania utonęła 29-letnia mieszkanka Bydgoszczy. W Jadownikach Rycerskich z kolei w wypadku samochodowym zginęły 2 osoby, mieszkańcy Chicago. Zawiódł system GPS.Koniec lata zakończył w Żninie zlot samochodów tuningowych oraz koncert grupy "Goya".

We WRZEŚNIU rozpoczęto budowę kompleksów sportowych "Orlik" w Barcinie, Żninie i Janowcu Wielkopolskim. W Żninie inwestycja trwa do dziś. Reszta boisk jest już oddana do użytku. W Barcinie dodatkowo rozpoczęła się budowa drugiej sali gimnastycznej przy gimnazjum. W tym miesiącu dowiedzieliśmy się, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosił przetarg na remont drogi z Młodocina przez Murczyn do Żnina. W Biskupinie jak zwykle we wrześniu trwał Festyn Archeologiczny. Tym razem tematem przewodnim była Japonia. Radni powiatowi przyznali tytuły "Zasłużony dla powiatu żnińskiego". Otrzymali je kapela "Pałuki" i Czesław Michałek z Barcina. Pod koniec miesiąca obiegła nas elektryzująca wiadomość. Pękło serce zabytkowego parowozu "Leon". Jego naprawa jest bardzo kosztowna.

PAŹDZIERNIK długo pamiętać będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Laskach Wielkich. Nie dość, że placówce nadano imię wiceadmirała Józefa Unruga to na uroczystości pojawiła się Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. W Barcinie z kolei do użytku oddano nowy blok socjalny z 38 mieszkaniami. Żnińscy strażacy wzbogacili się o podnośnik hydrauliczny wart prawie 1 mln złotych. W tym miesiącu dokonano także kolejnego ważnego odkrycia. Zdaniem Mariusza Kazika z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, w domu, który znajduje się w narożniku gąsawskiego rynku, nocował niegdyś legendarny Napoleon Bonaparte. W Łabiszynie ruszyła największa inwestycja w tej kadencji - kanalizacja Nowego Rynku i Nowego Rynku 2.

Mieszkańcy stolicy Pałuk 11 LISTOPADA po raz pierwszy usłyszeli żniński hejnał. Od tego czasu rozbrzmiewa on codziennie o godzinie 12. W tym miesiącu wszystkie gminy powiatu oraz starostwo postanowiły ubiegać się o pieniądze w ramach tzw. "schetynówek". Niestety nie wszyscy otrzymali dofinansowanie. Poszczęściło się starostwu oraz gminie Janowiec Wlkp. W listopadzie nieszczęść w Kolei Powiatowej ciąg dalszy. Z funkcji prezesa zrezygnował Piotr Tomaszewski. Do dziś nie poznaliśmy nazwiska jego następcy. W Żninie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci pierwszemu staroście Franciszkowi Xsaweremu Eblowi. Burmistrz Leszek Jakubowski oznajmił natomiast, że budowa basenu może wynieść nawet 40 milionów złotych.

W GRUDNIU na żnińskiej starówce rozpoczęto pierwszy etap jej rewitalizacji. Jest to modernizacja kanalizacji. W Rogowie z kolei odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy. Nowym radnym został Robert Wódczak. Gąsawa doczekała się własnej monografii. Z kolei na brzegu Wełny (gm. Janowiec Wlkp.) odkryto dłubankę sprzed 5,5 tysiąca lat. Z zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Kujawy" w Barcinie odwołano Zenona Lewandowskiego. Nazwisko jego następcy powinniśmy poznać na początku 2009 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska