Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów będą kwestować na najstarszej nekropolii w Toruniu

(WG)
Zbigniew Fiderewicz z żoną oraz profesor Andrzej Tretyn. Kwesta 2008.
Zbigniew Fiderewicz z żoną oraz profesor Andrzej Tretyn. Kwesta 2008. archiwum
Toruńscy artyści, samorządowcy, strażacy i marynarze z ORP Toruń będą kwestować w niedzielę na cmentarzu św. Jerzego. Za zebrane pieniądze zostanie odnowiony nagrobek prof. Mieczysława Limanowskiego.

Aktorzy Teatru Horzycy - Agnieszka Wawrzkiewicz i Paweł Kowalski, toruńscy radni - Krystyna Dowgiałło i Łukasz Walkusz, a także astronom dr Maciej Mikołajewski, konsul Peru Stanisław Rakowicz, gitarzysta Republiki Zbyszek Krzywański - to tylko niektóre z osób, które wezmą udział w tegorocznej kweście na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego. Artyści, samorządowcy, strażacy, marynarze z ORP Toruń, a także dziennikarze będą tym razem zbierać pieniądze na odnowienie nagrobka prof. Mieczysława Limanowskiego. Znajduje się on w części ewangelicko-augsburskiej tej nekropolii, w pobliżu bramy głównej od strony Gałczyńskiego. Limanowski był geologiem oraz geografem związanym z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i UMK. Jako pierwszy kierował katedrą geografii naszej uczelni. Stworzył wspólnie z Juliuszem Osterwą słynny teatru Reduta. Oprócz tego będą kontynuowane również prace konserwatorskie przy nagrobku prof. Bronisława Jamontta, toruńskiego malarza i wykładowcy wydziału sztuk pięknych UMK.

W kweście weźmie łącznie ok. 60 osób. Rozpocznie się ona w niedzielę o godz. 9 i potrwa do 16. Zebrane pieniądze zostaną policzone następnego dnia i trafią na konto Towarzystwa Miłośników Torunia, które wspólnie z Urzędem Miasta organizuje kwestę. Zbiórki pieniędzy na odnowę nagrobków na najstarszym toruńskim są organizowane już od 2003 r. Przygotowują je wspólnie Towarzystwo Miłośników Torunia i Urząd Miasta. Co roku do akcji włączają się znani torunianie m.in. samorządowcy, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, aktorzy, artyści oraz sportowcy. Zebranymi pieniędzmi zarządza ToMiTo. Natomiast prace przy pomnikach prowadzą studenci pod nadzorem prof. Jadwigi Łukaszewicz z zakładu konserwacji elementów i detali architektonicznych UMK. Do tej pory udało się odnowić 16 nagrobków. W pierwszej kolejności prace są prowadzone na najstarszych, ale też najbardziej wartościowych kwaterach.

W ciągu siedmiu lat udało się odrestaurować miejsca pochówki takich postaci, jak m.in. Władysława Szumana, Johanna Ephraima Wessela, Mariana Sydowa, Leona i Wandy Szumanów, Mariana Doerffera, aktorskiej rodzinny Łodzińskich i Rodziewiczów, Jana Chryzostoma Ornassa oraz gen. Stefana Ludwika de Latour. Torunianie są hojni. Co roku udaje się zebrać kilkanaście tysięcy złotych. W 2008 do puszek trafiło 13,2 tys. zł. Udało się za to odnowić płytę oraz wykonać nowe obramowania tumby przy nagrobku ks. Heliodora Grzymały-Łaszewskiego. Poza tym oczyszczono głaz dr. Ottona Steinborna, pierwszego komisarycznego prezydenta Torunia II Rzeczypospolitej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska