Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów fala oszustw metodą "na wnuczka". Policja ostrzega i apeluje o czujność

Oprac. (Red.)
Archiwum Nasze Miasto
Media znów donoszą o starszych osobach, okradzionych przez oszustów metodą "na wnuczka" czy "na policjanta". Policja ponownie apeluje o czujność i przypomina, jak nie dać się nabrać przebiegłym cwaniakom.

Znów w Polsce mamy falę oszustw dokonywanych na osobach starszych. Niedawno pewne małżeństwo na Podkarpaciu straciło 100 tys. zł, dając się nabrać na osławioną metodę "na wnuczka" (w tym konkretnym wypadku na synową).

Właśnie sposób "na wnuczka" jest często stosowany przez oszustów. - Dzwonią oni i podają się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Zmieniają głos, by nie zostać rozpoznanym. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają być przeznaczone na szkody wynikające z wypadku drogowego, operację, zakup samochodu czy mebli w promocji. Oszuści działają bez żadnych skrupułów. Manipulują rozmową i wyciągają od rozmówcy informacje o finansach. Znane są też przypadki, że chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy, do ofiary dzwoni kolejna, która podaje się funkcjonariusza CBŚP lub policji. Przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy i że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta - informuje asp. szt. Izabella Drobniecka, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Inowrocławiu.

Oszukiwanie seniorów już nie tylko na wnuczka - mówi komisarz Monika Hermann.

Policjanci mocno podkreślają, że jeśli telefonuje ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Apelują też do seniorów o wzmożoną czujność. - Nie informujmy nikogo telefonicznie o sumie pieniędzy, jaką mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Najlepiej zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy czy osoba, która prosiła o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Kiedy ktoś podaje się przez telefon za policjanta, należy zakończyć rozmowę i nie wdawać się w rozmowę z oszustem. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, najlepiej powiadomić policję, dzwoniąc pod nr telefonu alarmowego 112 - przypomina I. Drobniecka.

Rozmawiajmy z seniorami i uczulmy ich na sposoby działania oszustów, aby nie padli ich ofiarą.

Rośnie liczba włamań do mieszkań a złodzieje są coraz bardziej pomysłowi i wykorzystują coraz to nowsze patenty na sprawdzenie, czy mieszkańcy wyjechali na dłużej. Jak rozpoznać, że ktoś obserwuje nasze mieszkanie? Poznajcie TOP 5 sposobów włamywaczy na kolejnych slajdach >>>

Znalazłeś to na drzwiach lub wycieraczce? Uważaj! Złodzieje ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska