W łącznie 706 obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy, na mocy decyzji Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, otrzymało w ciągu ostatnich 10 lat obywatelstwo polskie.
Uchodźcy i profesjonaliści
Oczywiście większość stanowią Ukraińcy (445), ale sporo nowych obywateli RP przyjechało również z Białorusi (171). Co ciekawe każdego roku o polskie obywatelstwo wnioskowali również Rosjanie – aż 90 z nich z stało się Polakami.
Wśród Ukraińców znajdujemy zarówno ludzi o polskich korzeniach, jak i osiadłych i pracujących od dawna nad Wisłą. Wielu z nowych polskich obywateli ma polskiego małżonka.
Z kolei pośród Białorusinów znajdują się osoby, które na własnej skórze doświadczyły prześladowań reżimu Łukaszenki, albo wyjechały, chcąc uniknąć represji.
Osobną grupę stanowią Rosjanie, z których większość związała się z naszym regionem z przyczyn zawodowych. Do tych ostatnich należy m.in. Katia Kurakowa – wybitnie utalentowana łyżwiarka, która swoją osobowością zdobyła serca kibiców. Kurakowa w ostatnim czasie wypowiedziała się zdecydowanie przeciwko wojnie.
Liczba ciągle rośnie
- W ostatnich latach można zaobserwować zdecydowany wzrost liczby obywateli Białorusi i Ukrainy, którzy nabyli obywatelstwo polskie – mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody. - Natomiast liczba obywateli Rosji, która nabywa obywatelstwo polskie, pozostaje na zbliżonym poziomie.
O ile do 24 lutego czekało na rozpoznanie 11 wniosków o uznanie i 18 wniosków o potwierdzenie obywatelstwa od naszych wschodnich sąsiadów, to tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni złożono już 11 wniosków o uznanie obywatelstwa i 4 o jego potwierdzenie.
- Zainteresowanie polskim obywatelstwem zdecydowanie wzrosło – podkreśla Tomasz Wiśniewski. - Mamy w tej sprawie coraz więcej telefonów.
Obywatelstwo polskiego nabyć można na cztery sposoby: z mocy prawa, przez nadanie, uznanie lub przez przywrócenie.
Posiadanie podwójnego obywatelstwa nie pozbawia praw, ale również obowiązków wynikających z posiadania obywatelstwa polskiego. Posiadając równocześnie obywatelstwo polskie i obywatelstwo innego państwa, nie można powoływać się przed polskimi organami to inne obywatelstwo i na wynikające z niego prawa i obowiązki.
Wejście w związek małżeński z obywatelem innego kraju nie powoduje w Polsce automatycznie zmiany obywatelstwa współmałżonka.
