Nóż to jedno z najczęściej wykorzystywanych przez napastników narzędzi podczas napaści. Wiesław Grzybowski, instruktor Bojowego Systemu Walki Kontaktowej Combat 56, radzi jak zachować się w sytuacji, kiedy zostaniemy napadnięci.
- Nie wiemy, jakie niebezpieczne narzędzia napastnik ma przy sobie, dlatego jeżeli w trakcie napaści przestępca trzyma ręce w kieszeni lub sięga pod kurtkę, zachowajmy dystans.
- Nie ignorujmy narzędzia podobnego do noża w rękach napastnika. Jeśli czymś takim grozi, może tego użyć.
- Utrzymajmy spokój, nie można wykonywać gwałtownych ruchów, krzyczeć i prowokować.
- Najważniejsze jest zachowanie życia, dlatego spełniamy polecenia napastnika, nawet jeśli żąda oddania kluczyków do samochodu, torebki czy pieniędzy.
- Zapamiętujemy jak najwięcej szczegółów zdarzenia (wygląd napastnika: rysy twarzy, kolor włosów, ubranie; gdzie i jak się oddalił itp.)
W sytuacji, kiedy doszło już do bezpośredniego ataku i mamy przystawiony nóż do ciała, możemy spróbować obezwładnić napastnika. Zastosowanie tej techniki wymaga jednak wcześniejszego szkolenia z samoobrony.
- Trzeba jednak pamiętać, że nie należy wykorzystywać tej techniki od razu. Lepiej jest sprawiać wrażenia osoby przestraszonej i całkowicie podporządkowanej. W ten sposób uspokajamy, usypiamy czujność napastnika i jednocześnie czekamy na jego błąd.
- Przy wykonywaniu techniki nie skupiamy się na odebraniu noża, a jedynie na jego oddaleniu od ciała. Mocne kopnięcia lub uderzenia w krocze skutecznie unieszkodliwiają napastnika na kilka sekund.
- Jak najszybciej oddalamy się z miejsca zdarzenia i szukamy pomocy w dużych skupiskach ludzi. Najlepiej zwrócić uwagę wołaniem "pali się!"
- Nie demaskujemy napastnika z nożem wołaniem typu "ratunku, złodziej". W przypadku reakcji jednej przypadkowej osoby, która zechce nam udzielić pomocy, narażamy ją na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.