Można u nas oglądać niezwykle ciekawe precjoza - opowiada o nowej wystawie Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. - Wszystko kręci się wokół mroku, tajemnicy, stąd niesamowity klimat. Chodziło o przedstawienie wyciszonego grodu nocą, więc są tutaj: matka usypiająca dziecko, rycerz odbierający żołd od księcia, woj stojący na warcie, kobieta kładąca się do snu. Bardzo ciekawa aranżacja, do tego nagrana jest muzyka.
Autorką i kuratorką wystawy "Stary Rypin w mrokach przeszłości" jest archeolog Jagoda Lewandowska. Wszystko, co możemy oglądać pochodzi ze Starorypina, w którym znajdował się wczesnośredniowieczny gród.
Przeczytaj także: Andrzej Szalkowski po raz kolejny został dyrektorem Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej
Pod dach rypińskiego muzeum trafiły przedmioty codziennego użytku służące do obrony, ale i upiększania. Możemy zobaczyć także szkielet kobiety, która zmarła mając ok. 30-35 lat. - Da się z niego odczytać, że miała potwornie ciężkie życie, bardzo dużo dźwigała - pokazuje Szalkowski. - Powodem jej śmierci był nowotwór kości. Na czaszce dobrze widać nawet zgrubienie.
Muzeum posiada kiosk multimedialny. - Podejrzewam, że pierwszy na terenie ziemi dobrzyńskiej, który służy kulturze - dodaje dyrektor. - Higiena, kultura, kościoły, cmentarze - o wszystkim można się sporo dowiedzieć. Ten portal będzie w nieskończoność rozbudowywany. Trwają prace nad spacerem po trójwymiarowym grodzie. Zauważyliśmy jednak, że w pierwszej kolejności ludzie podchodzą do oryginałów, aranżacje zaś (manekiny, makiety) są na drugim planie, natomiast kiosk multimedialny na końcu. Cieszy nas fakt, że multimedia nie wzięły góry nad autentycznością.
Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej mieści się przy Warszawskiej 20. Od wtorku do piątku możemy tu zajrzeć w godz. 9-17, w weekendy muzeum jest czynne w godz. 10-14.
Przeczytaj także: **
Rypin. Zbiory Muzeum Ziemi Dobrzyńskie w naszych komputerach**
Czytaj e-wydanie »