Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierskie groby w Chodczu mają nowe nagrobki

Renata Kudel
Renata Kudel
Wojciech Alabrudziński
Na chodeckim cmentarzu rzymsko-katolickim są groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Stare nagrobki z lastriko, pochodzące z lat siedemdziesiątych, zmieniono kilkanaście dni temu na nowe, granitowe.

Na chodeckim cmentarzu rzymsko-katolickim są groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Stare nagrobki z lastriko, pochodzące z lat siedemdziesiątych, zmieniono kilkanaście dni temu na nowe, granitowe.
- To inicjatywa naszego stowarzyszenia, realizowana w ścisłej współpracy z burmistrzem Chodcza Jarosławem Grabczyńskim - mówi Grzegorz Grabowski z Bractwa Miłośników Ziemi Chodeckiej.

Jak podkreśla, nie udało się zrealizować inicjatywy w stu procentach, ale z powodów niezależnych od władz samorządowych.

Główna koncepcja zakładała dokonanie archeologicznego badania grobów żołnierzy w celu identyfikacji, ekshumowanie szczątków a następnie uroczyste, z wojskowymi honorami, złożenie w jednym grobie przy głównej alei. Za sprawą Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego stało się inaczej. Ale i tak finał prac na chodeckim cmentarzu - tuż przed dniem Wszystkich Świętych - to sukces władz miejskich i bractwa. - Ziemia chodecka nie była miejscem wielkich walk podczas drugiej wojny światowej - mówi Grzegorz Grabowski. - Spoczywający tu żołnierze stracili życie w związku z toczącymi się walkami w bitwie pod Szczytnem, będącej elementem bitwy nad Bzurą. Szanujmy ich groby, pamiętajmy o obrońcach naszej ojczyzny, pamiętajmy o tych dwudziestoletnich żołnierzach. Zapalmy znicze na ich grobach - apeluje.

Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej, które od lat sprawuje pieczę nad cmentarzem ewangelickim i kirkutem w Lubieńcu, na bieżąco stara się utrzymywać w tych miejscach porządek.

- W najbliższą sobotę organizujemy wyprawę do innych miejsc pamięci, które objęliśmy opieką. Pojedziemy do Przysypki, gdzie znajdują się głaz i tablica pamiątkowa, oraz do Kromszewic - mówi Grzegorz Grabowski. - Zachęcamy do udziału wszystkich, nie tylko członków bractwa.

Zbiórka o godzinie 12 przed kościołem pod wezwaniem świętego Jakuba w Chodczu.

Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej w przyszłym roku będzie obchodzić dziesięciolecie. Historyczne pasje członków MBZCh to jedno. W jego działalność wpisane są także m.in. ratowanie zabytków cmentarnych i prace porządkowe na cmentarzach różnych wyznań.

Zobacz również: Koniec ze sprzedażą tanich ścinków wędlin. Teraz trafiają do kosza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska