Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Główny cel corocznych ćwiczeń jest bez zmian: innowacyjność oraz interoperacyjność, czyli możliwości współpracy nie tylko armii państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W czasie wojny w Ukrainie nabierają one jeszcze większego znaczenia. Komputerowe "gry wojenne" będą się odbywać na lądzie, w powietrzu, na morzu, w cyberprzestrzeni i kosmosie.
- Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, Sojusz musi być elastyczny i gotowy w każdej chwili. CWIX 2022 doskonali jego gotowość operacyjną – informuje kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.
Eksperci testują i rozwijają Sfederalizowaną Sieć Misji, podczas gdy państwa przygotowują się do realizacji zadań Sojuszu, w ramach Sił Odpowiedzi NATO, czy też Połączonych Sił Zadaniowych NATO o Bardzo Wysokiej Gotowości. W trakcie CWIX sojusznicy i partnerzy pracują i wzmacniają swój potencjał militarny, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania z partnerami koalicyjnymi.
Ćwiczenia CWIX odbywają się na wirtualnych poligonach. Żołnierze przed komputerami prowadzą "gry wojenne", testując możliwości sieci w przekazywaniu potrzebnych danych.
- Kolejnym zagadnieniem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksploracja tzw. dużych zbiorów danych, a następnie ocenienie w jaki sposób uzyskane dane mogą wzmocnić świadomość o naszym rzeczywistym położeniu, jak również współpracę cywilno-wojskową – informują organizatorzy. - Uzyskane wyniki są podstawą do udanych operacji prowadzonych jednocześnie na lądzie, w powietrzu, na morzu, w cyberprzestrzeni i kosmosie.
W tym roku "Kosmos", jeden z obszarów zainteresowania w trakcie CWIX, przetestuje zdolności, które umożliwią pozyskiwanie, dystrybucję i wykorzystywanie w całym Sojuszu informacji z krajowych centrów kosmicznych. Pozyskanie i przekazanie tych danych jednostkom wojskowym będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia misji.
CWIX jest również doskonałą okazją by spojrzeć w przyszłość i przewidzieć nowe wyzwania. Poprzez testowanie nowych technologii, identyfikację braków i włączanie najnowszych rozwiązań do zdolności już stosowanych, i takich, które będą stosowane wkrótce, sojusznicy i państwa partnerskie gwarantują, że przyszłe rozwiązania spełnią kryteria interoperacyjności.
Kolejnym elementem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksperymentowanie, które wypełnia lukę pomiędzy niewiadomą a pewnością, co może stanowić o fiasku misji, lub jej powodzeniu. W obecnym, dynamicznym środowisku bezpieczeństwa, CWIX zapewnia, że ci, którzy bronią naszego wspólnego bezpieczeństwa i chronią nasze wartości, będą mogli wykonywać swoje zadania szybciej, z większą pewnością i poświęcić się temu z jeszcze większym zaangażowaniem.
Ćwiczenie CWIX odbywa się raz w roku pod auspicjami Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO, mieszczącego się w Norfolku, w Stanach Zjednoczonych. Podczas CWIX sojusznicy i partnerzy upewniają się, że są w stanie współpracować i wymieniać informacjami, bez względu na okoliczności. Trzytygodniowe wydarzenie odbywa się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.
CWIX rozpoczął się 6 czerwca. W ciągu trzech tygodni, ponad 1500 uczestników z 35 państw sojuszniczych i krajów partnerskich, jak również reprezentujących międzynarodowe organizacje, przetestuje w siedmiu sieciach ponad 340 istniejących, planowanych do wdrożenia, eksperymentalnych i przyszłych rozwiązań dotyczących dowodzenia i kontroli. W trakcie CWIX, inżynierowie, operatorzy i specjaliści szczegółowo analizują najbardziej naglące wyzwania interoperacyjności przed którymi stoi NATO, począwszy od zapewnienia łączności dla własnych sił, a skończywszy na operacjach w cyberprzestrzeni i w kosmosie.
W trakcie CWIX eksperci skupiają się na 18 obszarach, m.in.: łączności, operacjach lądowych, powietrznych, morskich, cybernetycznych i kosmicznych. Ponadto na: bezpieczeństwie danych, logistyce – zabezpieczeniu medycznym, transporcie, informacji geograficznej, meteorologicznej i oceanograficznej.