- W miniony piątek, 12 czerwca, kolejni ochotnicy zasilili szeregi 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie, jako osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z wojskiem, uczestniczą oni w szkoleniu kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Szklenie potrwa 16 dni - informuje kpt. Diana Warchocka, oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygada Obrony Terytorialnej.
Warto wspomnieć, że Wojska Obrony Terytorialnej opierają się na żołnierzach ochotnikach. Potocznie nazywa się ich "Terytorialsami", przede wszystkim ze względu na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania.
Pierwszy dzień wspomnianego szkolenia podstawowego przyszłych "Terytorialsów" minął na umundurowaniu i wyekwipowaniu ochotników. Drugiego dnia odbył się sprawdzian kondycji fizycznej oraz badanie współczynników budowy masy ciała.
- W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki. W praktyce będą uczyć się przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz zasad topografii - dodaje kpt. Warchocka.
Osoby, które ukończą szkolenie z wynikiem pozytywnym, już 27 czerwca złożą przysięgę wojskową. Uroczystość odbędzie się w Inowrocławiu. Będzie to już druga przysięga WOT w br. Pierwsza miała miejsce na początku lutego.
Zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną następnie trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, odbywających się w systemie weekendowym. Raz w roku każdy "Terytorials" będzie musiał wziąć udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.
Kapitan Diana Warchocka przypomina przy okazji, że w szeregi WOT wstąpić mogą rezerwiści, a także osoby które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej (muszą być jednak pełnoletnie i posiadać polskie obywatelstwo). Zainteresowani powinni skontaktować się z Wojskową Komendą Uzupełnień, właściwą do miejsca zamieszkania (dla powiatów: inowrocławskiego, mogileńskiego i żnińskiego jest to WKU w Inowrocławiu). Tam muszą złożyć wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi dokumentami (istnieje możliwość złożenia wniosku poprzez platformę internetową e-PUAP). Następnie trzeba zapoznać się z materiałami przygotowującymi do rozmowy rekrutacyjnej. Pod odbyciu rozmowy konieczne będzie jeszcze przejście badań lekarskiego i psychologicznego. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, można odebrać w WKU kartę powołania.
- Przystojni uczestnicy biegów w Inowrocławiu
- Cukrownia Żnin. Burakino, klub Wirownia, browar Stacja Filtracja. Tak dziś wygląda!
- Duże metalowe rzeźby w Inowrocławiu. Zobaczcie koniecznie
- Tragedia na plaży w Skorzęcinie - nie żyje inowrocławianin
- Aż 12 nowych zakażeń koronawirusem w regionie!
- Z Kruszwicką Grupą Rowerową do Lichenia [zdjęcia]
