Dyskryminacja ze względu na płeć utrzymuje się - mówią kobiety branży rolniczej, zarówno w państwach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Corteva AgriscienceTM, Dział Rolniczy DowDuPont.
Badania przeprowadzono w 17 państwach: Chiny, Indie, Indonezja, Australia, USA, Kanada, Brazylia, Meksyk, Argentyna, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo, Kenia, Nigeria, RPA. Ponad 4,1 tysiące kobiet zajmujących się rolnictwem w średnim wieku 34 lat wypowiedziały się na temat swojego znaczenia w gospodarstwie oraz barier na wsi.
- Przeprowadziliśmy to badanie, aby lepiej zrozumieć aktualny status kobiet w rolnictwie na całym świecie – od największych farm w najbardziej rozwiniętych gospodarkach, po najmniejsze gospodarstwa w krajach rozwijających się – a także, by stworzyć podstawę, według której będziemy mogli mierzyć zachodzące postępy - mówi Krysta Harden, wiceprezes do spraw zewnętrznych i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Corteva Agriscience.
- Mimo że kobiety stanowią prawie połowę rolników na świecie, badanie to potwierdza, że wciąż istnieją wyzwania utrudniające sytuację nie tylko kobiet w rolnictwie, ale także tych, którzy od nich zależą: ich rodzin, ich społeczności, a także społeczeństw. Określenie istnienia tych wyzwań jest pierwszym krokiem na drodze do usunięcia przeszkód, uniemożliwiających kobietom rolniczkom osiągnięcie ich pełnego potencjału – mówi Harden.
Przeciętna emerytura w Polsce - ile wynosi ta rolnicza w por...
Kobiety w większości są dumne z bycia częścią branży rolniczej, jednak uważają, że dyskryminacja ze względu na płeć jest powszechna – od 78% w Indiach do 52% w Stanach Zjednoczonych. Tylko połowa z nich mówi, że odnosi sukcesy na równi ze swoimi męskimi odpowiednikami; 42% jest zdania, że ma takie same możliwości co mężczyźni, a tylko 38% – że mogą podejmować decyzje w sprawie wykorzystania dochodów w farmerstwie i rolnictwie.
Prawie 40% respondentek zgłosiło, iż ma niższe dochody niż mężczyźni i mniejszy dostęp do finansowania. Wysoko na liście problemów i obaw znajdowały się stabilność finansowa, dobrobyt rodziny oraz osiągnięcie równowagi między pracą i życiem.
Ankietowane wskazały, że potrzebują więcej szkoleń, aby móc korzystać z technologii rolniczej. Ta potrzeba szkolenia była przez respondentki wymieniana najczęściej wśród sposobów na usunięcie barier na drodze do równości płci. Liczby zdecydowanie przekraczały 50% dla wszystkich 17 państw. Na czele znalazły się Brazylia, Nigeria, Kenia, Meksyk i RPA.
Większość pań wspomniała o postępie w równości między płciami, jednak 72% spodziewa się, że osiągnięcie pełnej równości zajmie od jednej do trzech dekad albo więcej. Respondentki określiły pięć kluczowych działań, mogących usunąć przeszkody na drodze do równości:
* Więcej szkoleń w dziedzinie technologii (podało 80%)
* Więcej edukacji akademickiej (podało 79%)
* Więcej wsparcia – prawnego i innego – dla kobiet w rolnictwie, które doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć (podało 76%)
* Zwiększenie świadomości społecznej na temat sukcesów osiąganych przez kobiety w rolnictwie (podało 75%)
* Zwiększenie świadomości społecznej na temat dyskryminacji ze względu na płeć w rolnictwie (podało 74%)
W Europie 68% kobiet w rolnictwie uważa, że dyskryminacja ze względu na płeć jest problemem w branży rolniczej, chociaż widoczny jest pozytywny trend i dyskryminacji jest dzisiaj mniej niż 10 lat temu.
Jak jest w Waszych gospodarstwach? Dostrzegacie pozytywne zmiany dotyczące życia kobiet i ich udziału w decyzjach dotyczących wspólnej przyszłości, inwestycji, pracy?
Źródło: informacja prasowa